Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
03/10/2018 - 23:25

Chełmiec: taka tęcza to jak wygrana w totka. Dlaczego?

Wszyscy znamy legendy o tym, że na końcu tęczy mieszka troll, który strzeże garnca wypełnionego złotem. I te zdjęcia, które otrzymaliśmy od pana Piotra ze Świniarska to czyste złoto, bo udało mu się uchwycić zjawisko wyjątkowe – tęczę podwójną. Zrobić zdjęcie tego zjawiska, to jak wygrać w totka. Dlaczego?

- Witam. Chciałbym podzielić się z Państwem pięknym widokiem, jaki uchwyciłem w miejscowości Świniarsko 3 października, około godz.16.30 podczas zmiany pogody. Pozdrawiam Piotrek – opatrzył te piękne zdjęcia swoim komentarzem autor.

Zobacz też: Zorza polarna nad chełmieckim lasem?

Komentarz skromny, ale zjawisko uchwycone na fotografiach wyjątkowe. Dlaczego? Bo podwójne załamanie światła, czyli podwójna tęcza powstaje jedynie wtedy, gdy światło odbite w kroplach odbija się za każdym razem dokładnie pod kątem 51 stopni.  Ciemniejszy pasek między dwoma tęczami nazywa się pasem Aleksandra od imienia Aleksandra z Afrodyzji, który pierwszy opisał to zjawisko. 

Przy czym tęcza odbita jest odwrotna do tej właściwej a jej natężenie barw jest słabsze. Uchwycić to zjawisko jest wyjątkowo trudno a sfotografować jeszcze trudniej. Zdjęcia publikujemy z życzeniami żeby tegoroczna jesień była tą złotą jesienią - pena kolorów i słońca. Deszczom, chłodowi i - nie ma się czarować - smogowi mówimy nie. 

ES [email protected] Fot.: Czytelnik Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)