Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/03/2020 - 12:40

Chrońmy ptaki Nowego Sącza i okolic. Czy wiesz jak zrobić budkę lęgową?

Jednym z najważniejszych i najbardziej skutecznych sposobów ochrony ptaków jest wieszanie budek lęgowych. Można je kupić albo wykonać samodzielnie. Czy wiesz, jak zrobić domek dla ptaków?

Sama konstrukcja budki lęgowej nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy połączyć ze sobą poszczególne elementy wycięte z drewna, a więc podłogę, ścianki boczne, ściankę przednią z wyciętym otworem wlotowym oraz dach. Prawidłowo wykonana  budka lęgowa powinna być dobrana do gatunku ptaków, jakie chcemy u siebie gościć, dlatego wcześniej warto poobserwować nasze otoczenie pod tym kątem.

Następnie należy zapoznać się z charakterystyką poszczególnych typów budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków, w szczególności chodzi o wymiary samej budki oraz otworu wlotowego. Takie dane można znaleźć na stronach poświęconych ornitologii. Dostępne są również budki lęgowe do samodzielnego montażu, które wystarczy samodzielnie złożyć.

To nie jest obojętne, gdzie i ile budek powiesimy. Jeżeli terytorium jest małe, nie powinniśmy umieszczać budek zbyt gęsto, ponieważ część z nich i tak nie zostanie zasiedlona. Optymalna odległość między budkami to około 30 metrów, chociaż dla ptaków lubiących żyć w  koloniach, np. szpaków, ta odległość może być znacznie mniejsza. Jeżeli chcemy mieć w swoim ogrodzie budkę dla sowy, to najlepiej zrezygnować z innych na tym terenie.

Umiejscowienie budki lęgowej także ma duże znaczenie. Przede wszystkim warto robić to w miejscach zacisznych, z dala od domu, na przykład w głębi ogrodu. Tam ptaki będą mogły na spokojnie składać jaja i wychowywać pisklęta i nic nie będzie im zakłócało tego procesu. Budki powieszone w miejscu hałaśliwym, na przykład zbyt blisko domu lub tarasu, na którym często jest gwarno, mogą nie zostać zasiedlone. Warto pamiętać również o tym, że powinno się wieszać budki lęgowe z dala od gałęzi, na pionowych konarach, ponieważ lęgi mogą paść ofiarą kotów.

Montując budki lęgowe na budynkach pamiętajmy, aby wieszać je na znacznych wysokościach, na ścianie wschodniej albo południowo-wschodniej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wieszając budkę od strony zachodniej, mogłaby się zbytnio nagrzewać. Nie montujmy budek nad oknami i balkonami. Starajmy się unikać ciągów komunikacyjnych.

- Wieszając budkę lęgową na działce w ogrodzie lub na osiedlowym drzewie masz realny wpływ na ochronę populacji zagrożonych gatunków ptaków. Ochrona ptaków w Nowym Sączu, jak i w innych miastach naszego rejonu jest w naszych rękach. Każda wywieszona budka lęgowa to nowe siedlisko dla sikor, wróbli, kawek i innych rzadkich gatunków żyjących w ekosystemach miejskich - wyjaśnia Michał Dworak, ornitolog.

Ptaki są pożyteczne, na przykład jerzyki zjadają ogromne ilości komarów, które są uciążliwe szczególnie latem. Ptaki umilają nam swoim śpiewem czas spędzony w parkach czy skwerach miejskich. Pomóż nam chronić ptaki, wywieś budkę lęgową - apeluje.







Dziękujemy za przesłanie błędu