Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
24/07/2020 - 18:05

Co to właściwie jest urzędomat i czy ma szansę powstać w Nowym Sączu?

Urzędomat to nic innego jak ogromna skrzynka na dokumenty. Ma działać w sposób podobny do popularnych paczkomatów. Dokumenty, które włożymy do urzędomatu odbierze urzędnik. Takie urzędomaty mogą stanąć na każdym osiedlu.

Urzędomat, fot. BO kierunek to Nowy Sącz

Czytaj więcej: Nowy Sącz: W tym roku jest więcej pieniędzy! Rusza Budżet Obywatelski 

„BO kierunek to Nowy Sącz” to grupa mieszkańców Nowego Sącza, która przygotowuje projekty do Budżetu Obywatelskiego. Dla osiedla Westerplatte oraz osiedla Przydworcowego zaproponowali powstanie „Urzędomatów24”. Ale co to właściwie jest?

To czynne całą dobę miejsce, gdzie możemy składać papiery do Urzędu Miasta Nowego Sącza. Wkładamy papiery i wnioski do skrzynki, nadajemy je na panelu sterującym lub na stronie internetowej i tyle. Nie musimy dojeżdżać do Rynku, unikniemy też stania w kolejkach. Nadać papiery możemy w dogodnym dla nas momencie, właściwie nie ruszając się poza swoje osiedle. Możliwe jest też otrzymanie korespondencji zwrotnej. Wtedy to pracownik Urzędu Miasta nadaje przesyłkę do nas, a my po otrzymaniu wiadomości mailowej lub SMS idziemy odebrać nasze dokumenty.

Korespondencja z urzędomatu miałaby być dostarczana do Urzędu Miasta raz dziennie. Rozwiązanie to zastosowali już krakowianie. W aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym powiecie, urzędomat byłby idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ograniczyć kontakt bezpośredni z drugim człowiekiem. Jak przekonują twórcy projektu, miałby on też zastosowanie nie tylko w dobie epidemii. Dzięki temu, że urzędomat jest dostępny przez całą dobę, mieszkańcy nie musieliby dostosowywać się do godzin pracy Urzędu Miasta. Koszt powstania takiej inwestycji to około 70 tys. złotych. 

Zobacz również: Nowy rynek w Limanowej nabiera atrakcyjnych kształtów [ZDJĘCIA]

Głosowanie do Budżetu Obywatelskiego odbędzie się w październiku. Czy waszym zdaniem, urzędomat powinien powstać w Nowym Sączu?

Fot. BO kierunek to Nowy Sącz

redakcja@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu