Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
25/01/2020 - 13:40

Co zrobić z choinką po świętach? Jak podarować jej drugie życie?

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie, kiedy należy rozebrać choinkę. Księża podkreślają, że w tym przypadku ważne jest nie prawo liturgiczne, a tradycja. Jednak zdania dotyczące tego do kiedy choinka powinna stać w domu są podzielone. Co zrobić z niechcianym drzewkiem? Przedstawiamy kilka możliwych rozwiązań.

Choinkę można zasadzić w przydomowym ogrodzie, ale decydując się na takie rozwiązanie trzeba pamiętać, że inaczej postępujemy z choinką w doniczce. Należy ją zahartować, wystawiając na balkon lub do garażu uważając, aby drzewko nie uschło. Następnie wczesną wiosną można zasadzić je w ogrodzie. 

Inną alternatywą jest odpowiednie zagospodarowanie drzewka - gałązki można wykorzystać w ogródku do okrycia innych roślin, co posłuży jako izolacja przed mrozem. Wydział Komunalnej Obsługi Miasta przypomina, że choinki można przekazać także do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (zgodnie z regulaminem PSZOK), zlokalizowanych przy ul. Tarnowskiej 120 oraz ul. Jana Pawła II 37 w Nowym Sączu. 

Zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów, drzewko można także zapakować do brązowego worka (pojemnika) i wystawić przed dom - służby odpowiedzialne za wywóz śmieci zabiorą niechcianą choinkę. 

Jak już wspominaliśmy powyżej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi do kiedy drzewko powinno stać w domu. Pierwszym terminem, w którym niektórzy decydują się na jej rozebranie, jest święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia. Data ta jednak nie jest zbyt popularna - wiele osób uważa, że to zbyt wcześnie.

Czytaj także: Dziś Dzień Środków Masowego Przekazu. "Sądeczanin" składa życzenia dziennikarzom

Drugą możliwością jest Niedziela Chrztu Pańskiego, która wypada w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli. Trzecim i zarazem ostatecznym terminem jest dzień 2 lutego, czyli Święto Ofiarowania Pańskiego (inaczej Święto Matki Bożej Gromnicznej). To właśnie tego dnia najczęściej rozbierane są choinki w polskich domach i kościołach.

k.kos@sadeczanin.info, fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu