Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
19/09/2021 - 23:25

Connecting Europe Express Lizbona-Paryż, zatrzymał się na stacji w Muszynie

Do Muszyny, jako pierwszego miasta w Polsce, zawitał Connecting Europe Express. Pociąg w niezwykle długą podróż wyruszył 2 września z portugalskiej Lizbony. Skład promuje transport szynowy w całej Europie w ramach Europejskiego Roku Kolei.

Connecting Europe Express w podróż wyruszył 2 września z portugalskiej Lizbony. Pociąg promuje transport szynowy w ramach Europejskiego Roku Kolei. Do Polski wjechał w niedzielę (19 września), a pierwszym miastem, w którym się zatrzymał jest Muszyna.

Ekspres składa się z trzech różnych pociągów, dostosowanych do różnych rozstawów torów wykorzystywanych w UE. Wagony dostarczyli przewoźnicy europejscy.

Koleje Węgierskie MAV udostępniły wagon z wystawą zorganizowaną przez Europejską Agencję Klimatu Infrastruktury i Środowiska (CINEA). Koleje Francuskie SNCF wypożyczyły wagon konferencyjny, Koleje Włoskie-restauracyjny, zaś Koleje Niemieckie i Koleje Szwajcarskie wagony pasażerskie. Oprócz normalnotorowego przygotowano też skład o rozstawie iberyjskim i rosyjskim, dla państw bałtyckich.


Na pokładzie pociągu odbywają się debaty i konferencje m.in.: na temat europejskiej polityki transportowej, roli inwestycji w sieć magistrali TEN-T dla europejskiego transportu towarowego.

20 września CEE dotrze do Dworca Centralnego w Warszawie. Następnie odjedzie do Gdańska, gdzie wjedzie na teren targów Expo i będzie częścią ekspozycji targów Trako 2021. 21 września dojedzie do Białegostoku, a potem linią Rail Baltica do Kowna. Podczas pięciotygodniowej podróży odwiedzi ponad sto miast i miasteczek, aż 7 października dotrze do Paryża.

(MK) Żródło: CEE,  foto Artur Królikowski. Dziękujemy za przesłanie błędu