Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
22/02/2021 - 13:00

Cudem zliczyli latające ptaki. Najczęściej w karmnikach zatrzymuje się sikorka

Miesiąc temu pisaliśmy o akcji zimowego ptakoliczenia, zachęcając w ten sposób mieszkańców Sądecczyzny do obserwacji ptaków odwiedzających karmniki i poruszających się w ich najbliższej okolicy. Dzięki Wam znamy już wyniki i wiemy, jaki gatunek ptaków można spotkać za oknem najczęściej.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które zajmuje się ochroną dzikich gatunków i ich siedlisk, a także prowadzeniem badań naukowych i propagowaniem wiedzy o ptakach w różnych grupach społecznych i wiekowych, ogłosiło akcję indywidualnego, zimowego ptakoliczenia z dystansu.

Chodziło o to, aby wyłonić największą zauważaną naraz liczbę przedstawicieli danego gatunku w trakcie całego procesu liczenia ptaków. Podczas obserwacji mieszkańcy byli również proszeni o podanie warunków pogodowych panujących danego dnia, wskazanie rodzaju pokarmu, który znalazł się w karmniku, a także niepokojących objawów zachowania ptaków, czyli przykładowo ubytków upierzenia, niechęci do jedzenia, płochliwości czy chociażby asymetrii skrzydeł.

Czytaj też: Twój pies nie gryzie? Za brak kagańca i smyczy można dostać wysoki mandat

W tegorocznej akcji wzięło udział prawie 900 osób. W sumie policzono prawie 50 tysięcy ptaków. Obserwatorzy zauważyli, że nasze karmniki są również odwiedzane przez wiewiórki i myszy polne. Numerem jeden okazała się bogatka, czyli niewielka sikorka z żółtym brzuszkiem.

Poza nią w pierwszej dziesiątce znalazły się także: wróbel, mazurek, dzwoniec, kawka, gawron, gołąb miejski, modraszka, czyż i kos. W karmnikach najczęściej można było znaleźć słonecznik, kule tłuszczowe, mieszanki ziaren i słoninę. Co ciekawe, sporo osób wystawia ptakom wodę. Jeśli chodzi o problemy zdrowotne, biorący udział w akcji zimowego ptakoliczenia zauważyli między innymi narośle na skrzydłach, przerośnięte lub skrzywione dzioby, ubytki w ogonach, a także spuchnięte, uszkodzone lub niesprawne nogi. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu