Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
26/07/2021 - 15:55

Cudowny Księżyc zawisł nad Sądecczyzną. Pełnia Koźlego Księżyca [ZDJĘCIA]

Pełnia Księżyca, którą mogliśmy oglądać w ubiegły weekend ma kilka nazw. Czemu na niebie pojawiła się ogromna, jarząca się w ciemności kula? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat Pełni Koźlego Księżyca.

(Fot. PS)

Zachwycające zjawisko Pełni Koźlego Księżyca mogliśmy oglądać przez weekend na Sądecczyźnie. Szczególnie wyjątkowa była sobotnia noc, ale również w niedzielę, kiedy słońce schowało się za horyzontem, lipcowy Księżyc wyglądał cudownie.

Wspomniana pełnia ma kilka nazw i jest związana z astronomicznym latem. Nazwa Pełnia Koźlego Księżyca nawiązuje samców sarny, które zrzucają swoje poroże co roku, a odrasta ono właśnie w lipcu. To piękne zjawisko nazywane jest również Pełnią Burzowego Księżyca czy Pełnią Siennego Księżyca.

(Fot. PS)

Ogromny księżyc? To tylko iluzja
Specjaliści z NASA tłumaczą, dlaczego Księżyc wygląda na tak duży, kiedy wschodzi lub zachodzi. Tak naprawdę, Księżyc nie zmienia swoich rozmiarów, lecz jest to iluzja optyczna, powiązana z tym, w jaki sposób nasze mózgi przetwarzają informacje wizualne. - Mimo że obserwujemy to od tysięcy lat, wciąż nie ma satysfakcjonującego naukowego wyjaśnienia, dlaczego to widzimy – piszą naukowcy.

- Kiedy obserwujemy Księżyc w pobliżu horyzontu, często wygląda on ogromnie – czy to wygląda zza odległej góry, wyłania się z morza, unosi się za miejskim pejzażem, czy też wyłania się z gęstwiny drzew. Ale o to chodzi: to wszystko jest w twojej głowie. Naprawdę. Pozorna wielkość Księżyca jest rzeczywistą iluzją, a nie efektem naszej atmosfery lub jakiejś innej fizyki. Możesz to udowodnić na różne sposoby – dodają badacze NASA.

NASA/Bill Ingalls

Jak przekonać się, że Księżyc wcale nie jest większy?
- Podnieś wyciągnięty palec wskazujący obok Księżyca. Przekonasz się, że twój paznokieć i Księżyc są mniej więcej tego samego rozmiaru. Spróbuj spojrzeć na Księżyc przez papierową tubę lub pochyl się i spójrz do tyłu pomiędzy nogami. Kiedy patrzysz na niebo w ten sposób, Księżyc nie będzie tak duży, jak się wydawało.

- Innym niezawodnym sposobem sprawdzenia rozmiaru Księżyca jest zrobienie zdjęcia, gdy jest blisko horyzontu, a innym, gdy jest wysoko na niebie. Jeśli zachowasz takie same ustawienia zoomu aparatu, zobaczysz, że Księżyc ma tę samą szerokość na obu zdjęciach. W rzeczywistości może wydawać się nieco zgnieciony w pionie, gdy jest blisko horyzontu. Jest to wynik atmosfery działającej jak słaba soczewka.

NASA/Bill Dunford

- Fotografowie mogą symulować iluzję Księżyca, robiąc zdjęcia Księżyca nisko nad horyzontem za pomocą długiego obiektywu, z budynkami, górami lub drzewami w kadrze. Pamiętaj więc, kiedy widzisz olśniewające zdjęcia przedstawiające gigantyczny Księżyc nad krajobrazem: te obrazy są tworzone przez powiększanie odległych obiektów w pobliżu ziemi. Innymi słowy, Księżyc wygląda na większy na tych zdjęciach, ponieważ jest to widok w powiększeniu – tłumaczą naukowcy z NASA.

Kolejny raz Pełnia Koźlego Księżyca pojawi się dopiero za rok. Jeśli udało się wam uchwycić przepiękny widok księżyca nad Sądecczyzną – wyślijcie nam swoje zdjęcia na adres [email protected] lub przez Messengera naszej redakcji. Razem stworzymy unikatową galerię zdjęć. (Fot. PS, NASA)







Dziękujemy za przesłanie błędu