Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
26/04/2021 - 12:40

Czarno-biała Sądecczyzna (20). Krynica, Łącko i Stary Sącz ponad 100 lat temu

W dwudziestej już odsłonie cyklu „Czarno-biało” Sądecczyzna prezentujemy kolejne zdjęcia-perełki z dawnych lat. Zajrzymy m.in. do XIX-wiecznej Krynicy oraz Łącka z czasów I wojny światowej. Zapraszamy do obejrzenia fotografii.
fot.: fotopolska.eu

Na pierwszym zdjęciu widzimy ul. Kazimierza Wielkiego w Nowym Sączu. Wykonano je wrześniu 1939 roku, a więc niedługo po rozpoczęciu II wojny światowej i ataku Niemiec na Polskę.

[ATUALIZACJA]

Jak się okazało, opis powyższej fotografii był błędny. Zauważył to prezes nowosądeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego Leszek Zakrzewski, który wskazał, co w rzeczywistości przedstawia zdjęcie. - Nie jest to ulica Kazimierza Wielkiego, w ogóle nie jest to Nowy Sącz. Na fotografii widnieje zniszczony francuski lekki czołg rozpoznawczy. Zdjęcie pochodzi z 1940 roku z kampanii we Francji - informuje prezes.

fot.: fotopolska.eu

Drugie zdjęcie to widok na Gorlice z brzegu Ropy. Po prawej stronie widoczny jest Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przy Placu Kościelnym. Wykonano je w 1900 roku.

Zobacz więcej archiwalnych zdjęć: Czarno-biała Sądecczyzna (19). Wielka Wojna w Nowym Sączu

fot.: fotopolska.eu

Kolejne zdjęcie to widok na centrum Łącka z "Hotelem Riegelhaupt" . Jego nazwa odnosi się do nazwiska ostatniego właściciela. Budynek spłonął w 1917 roku.

fot.: fotopolska.eu, Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona

Przenosimy się do Krynicy. Na zdjęciu wykonanym w latach 1870-1875 widzimy starą pijalnię.

Zobacz również: Czarno-biała Sądecczyzna (18). Nowy Sącz przed I wojną światową

fot.: fotopolska.eu

Ostatnie z prezentowanych zdjęć przedstawia most na Dunajcu w Starym Sączu. Wykonane zostało w 1915 roku, w czasie trwania I wojny światowej.

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres [email protected]. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać.

Macie w domach pamiątki z dawnych lat? Podzielcie się z nami. Wykonajcie zdjęcia lub skany, opiszcie i wyślijcie. Wspólnie możemy stworzyć wirtualne muzeum Sądecczyzny.

([email protected], fot.: fotopolska.eu, Österreichische Staatsarchiv, Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona )

 






Dziękujemy za przesłanie błędu