Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/12/2020 - 14:50

Czarno-biała Sądecczyzna (5). Wiecie co to za miejsca? Dostrzegacie zmiany?

W kolejnej odsłonie archiwalnych zdjęć naszego regionu prezentujemy m.in. jak wyglądał Nowy Sącz podczas II wojny światowej. Dostrzegacie zmiany?

Pierwsza fotografia to prawdopodobnie skrzyżowanie – Jagiellońskiej z  Grodzką i Kunegundy. Oprócz mnóstwa konnnych wozów, w dolnym rogu widzimy rowerzystę. Jest też kilku obserwatorów. Wiecie na co dokładne patrzą?

Drugie zdjęcie ukazuje to samo miejsce, co poprzednie, a więc skrzyżowanie Jagiellońskiej z  Grodzką i Kunegundy. Tym razem mamy jednak zimową scenerię. W oczy rzucają się też duże pustki na drogach.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (4). Zamek, okupacja i warsztaty kolejowe. Poznajecie?

Na trzeciej fotografii widzimy niemieckich żołnierzy. Wykonano ją przed kościołem św. Kazimierza w Nowym Sączu.

Kolejne zdjęcie to widok na obecny Zespół Szkół nr 1 w Nowym Sączu. Wykonano je podczas II wojny światowej, gdy miasto znajdowało się pod niemiecką okupacją. Na maszcie widzimy hitlerowską flagę.

Tym razem przenosimy się na sądecki rynek. Zdjęcie wykonano podczas pogrzebu Volksdeutschów. W lewym górnym rogu widzimy osoby wykonujące salut rzymski.

Powyższa fotografia to most heleński. Co najbardziej przykuwa waszą uwagę, poza dużymi pustkami jakie są w jego okolicach?

Następne zdjęcie to prawdopodobnie widok z góry na koszary przy ulicy 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Poznajecie to miejsce?

Kolejna fotografia jest bardzo ciekawa. Widzimy na niej pomnikiem Adama Mickiewicza znajdujący się na sądeckich plantach. Został on zniszczony w czasie II wojny światowej.

Wiecie co to za miejsce? Oczywiście, to ulica Jagiellońska w Nowym Sączu. Jak widzimy, zmiany w porównaniu z tym jak wygląda obecnie są bardzo duże.

Ostatnie zdjęcie zostało wykonane pod zamkiem w Nowym Sączu. Widzimy żołnierzy niemieckich oraz nazwę – Neu Sandez.

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres [email protected]. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. (MP), fot.: Archiwum KK

Czarno-białe zdjęcia Sądecczyzny




Sądecczyzna na czarno-białych zdjęciach. Zobaczcie jak dawniej wyglądał nasz region.






Dziękujemy za przesłanie błędu