Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
13/02/2020 - 16:40

Czy pozwolić dziecku malować paznokcie? Co na to dyrektor szkoły?

Malowanie paznokci nastolatkom to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Wielu rodziców zastanawia się, czy pozwolić dziecku pomalować paznokcie do szkoły. Stylistki często stają przed dylematem, czy zgodzić się na wykonanie hybrydy u osoby niepełnoletniej. Teoretycznie nie jest to zabronione, ale czy jest zdrowe?

Wszystkie dziewczyny chcą mieć teraz piękne, długie i lśniące paznokcie. W roku szkolnym powinny postawić na delikatny manicure, a z jaskrawymi kolorami poczekać do lata. Trwa jednak sezon studniówek – do matury pozostało uczniom nieco ponad sto dni. Na przełomie stycznia i lutego pierwsze skrzypce gra dobra zabawa!

Coraz więcej mam odwiedza ze swoimi córkami salony kosmetyczne. Większość młodych dziewczyn bardzo ceni sobie wygodę, jaką daje manicure hybrydowy. Poza tym, to ostatnio jedna z najpopularniejszych metod zdobienia paznokci. Nic dziwnego, że kobiety dosłownie oszalały na jego punkcie. Warto się jednak zastanowić, czy paznokcie hybrydowe są zdrowe. W końcu wiele kobiet od lat korzysta z tego zabiegu.

W odróżnieniu od popularnych dawniej tipsów, hybrydy wykonuje się na naturalnej płytce paznokcia. Zabieg należy zacząć od tradycyjnego manicure – usunięcia skórek, zmatowienia i odtłuszczenia płytki oraz nadania jej pożądanego kształtu. Następnie na paznokcie nakłada się warstwę bazową, na nią kolorowy lakier, a na końcu preparat utrwalający typu top coat. Każdą warstwę utwardza się za pomocą lampy UV.

Powstała powłoka jest znacznie twardsza od tradycyjnego lakieru i odporna na odpryskiwanie. Prawidłowo zaaplikowany preparat utrzymuje się nawet do trzech tygodni – wszystko zależy od tego, jak szybko rosną nam paznokcie.

Czytaj także: Mężczyzna w sądeckiej klinice kosmetologii. Luksus nie tylko dla kobiet!

Ale czy hybryda może zaszkodzić nastolatkom? Pytamy eksperta CosmeEstetic, Amandę Kołodziej.

- Właściwie zaaplikowana i zdjęta hybryda nie jest szkodliwa i nie wpływa negatywnie na stan płytki paznokcia. Inną sprawą jest to, że klientki często za długo trzymają hybrydę, pod którą po kilku tygodniach tworzą się zapowietrzenia – mówi ekspertka. – W takim przypadku najgorsze, co można zrobić, to odrywać lakier ,,na siłę”.  Po nieprawidłowo usuniętej hybrydzie płytka paznokcia jest cienka jak papier. Doprowadzenie uszkodzonego paznokcia do pożądanego stanu trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

Jakie kolory maturzystki wybierają najchętniej na studniówkowe bale?

- Klasyczną czerwień, bordo i wszelkie odcienie nude – wyjaśnia Amanda Kołodziej. - W tym sezonie popularnością cieszą się subtelne stylizacje, które sprawdzą się nie tylko na imprezie, ale także w szkole. Większość klientek decyduje się na tradycyjny manicure hybrydowy, który można zaakcentować wykonując delikatne zdobienie lub aplikując na paznokcie małą, świecącą cyrkonię – dodaje.

A jak na pomalowane paznokcie reagują dyrekcja i wychowawcy sądeckich szkół?

- W liceum nie mamy z tym problemu. Nasze uczennice nie noszą kolorów rzucających się w oczy – wręcz przeciwnie – ich paznokcie są estetyczne i subtelnie pomalowane. Nie muszą zmywać studniówkowego manicure – mówi Dorota Smaga, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu.

Statut I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu wskazuje, aby uczniowie dbali o estetyczny wygląd, nie odbiegający od ogólnie przyjętych norm. – W moim odczuciu młodzież respektuje obowiązujące zasady – mówi jedna z nauczycielek z sądeckiej ,,Jedynki”.

Zobacz też: Tak na studniówce bawiła się 3C i 3D II LO w Nowym Sączu. Ten wieczór zapamiętają na długie lata! 

Zapytaliśmy także ekspertkę o rady dla dziewczyn, które nie mają pięknych i długich paznokci. Jej zdaniem warto zdecydować się na kurację wzmacniającą. - Przed wielkim wydarzeniem takim jak studniówka możemy przedłużyć paznokcie żelem, jednak klientkom, które mają problemy z paznokciami, polecam stosowanie baz proteinowych i mineralnych, które wzmacniają i utwardzają płytkę.

Studniówka to odpowiednia okazja, by poczuć się jak gwiazda na czerwonym dywanie. Elegancja w stylu hollywoodzkiego glamour? Czemu nie! To przecież niepowtarzalna szansa, by zabłysnąć.

[email protected], fot. CosmeEstetic

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe