Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
02/12/2020 - 15:00

Czy pracodawca może przymusowo wysłać pracownika na urlop?

Po co komu urlop? O niełatwej sztuce odpoczywania oraz o tym, jak nauczyć się być leniwym, napisano wiele interesujących książek. Większość pracowników błędnie sądzi, że wydłużając czas pracy i rezygnując z urlopu zarobi więcej i zapewni sobie niekończące się pasmo sukcesów. Jak to jest z tym urlopem? Czy pracodawca może wysłać nas na wolne przymusowo?

Problematykę urlopów wypoczynkowych reguluje kodeks pracy. Szczególne prawo do płatnego odpoczynku przysługuje tylko pracownikom (a więc nie mają go chociażby osoby wykonujące umowę zlecenia czy umowę o dzieło). Tym razem zajmiemy się kwestią przymusowego wypoczynku. Czy szef może nakazać pracownikowi skorzystanie z urlopu?

Czytaj też: Twoja umowa zlecenie prawdopodobnie jest umową o pracę. Nie daj się oszukać

Taka sytuacja jest możliwa tylko w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli pracodawca wyśle pracownika na urlop, ten jest obowiązany wykorzystać go zgodnie z wolą pracodawcy. W czasie wypowiedzenia można wykorzystać nie tylko urlopy bieżące, ale również urlopy zaległe. W pozostałych przypadkach nie jest możliwa samodzielna decyzja pracodawcy dotycząca skorzystania z odpoczynku przez pracownika. Co do zasady, urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów albo po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem.

Zatem, choć formalnie udzielenie urlopu należy do kompetencji pracodawcy, jednak czyni on to na wniosek pracownika, biorąc jednocześnie pod uwagę konieczność zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie. Szef nie może więc przymusowo wysłać pracownika na wolne. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu