Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
05/12/2020 - 13:45

Czy Zagrzeb zmieni swojego zarządcę?

Chorwacką stolicą od 2005 roku rządzi Milan Bandić (przewodniczący ugrupowania Milan Bandić 365 – Partia Pracy i Solidarności). Wiele wskazuje jednak na to, że w najbliższych wyborach samorządowych (2021) może utracić władzę. Czy następnym burmistrzem Zagrzebia zostanie Tomislav Tomašević z ugrupowania Zagreb je naš!?

Fot. Pixabay

Historia rządów Milana Bandića w Zagrzebiu zaczyna się już w roku 2000. Burmistrzem był jednak tylko 2 lata – w 2002 roku musiał zrezygnować z funkcji w wyniku skandalu, jaki wywołał po spowodowaniu wypadku samochodowego. Będący pod wpływem alkoholu Bandić miał podjąć próbę przekupienia policjanta a nawet posunąć się do gróźb. Sytuacja jednak została nagłośniona przez media, co spowodowało jego ustąpienie z urzędu. Po raz kolejny objął urząd już w 2005 oku, i od tamtej pory – zmieniając przez lata ugrupowania – nieprzerwanie rządzi stolicą nad Sawą. Bandić w trakcie swojego urzędowania miał odniósł kilka sukcesów (m.in. budowa mostu na savie – Domovinski most czy odnowa głównej arterii miasta – ulicy Zagrzebskiej), to coraz częściej mówiło się o aferach z jego udziałem czy błędach w zarządzaniu miastem. Wielokrotnie oskarżany o korupcję (spędził nawet pół roku w areszcie na przełomie 2014 oraz 20115 roku), coraz słabiej radził sobie w sondażach, zaś sami mieszkańcy Zagrzebia oraz miejscy aktywiści coraz częściej mówią, że czas na zmianę na tym ważnym dla miasta stanowisku.

Z przeprowadzonych ostatnio badań przez jedną z chorwackich agencji badania opinii publicznej (zleconych przez blok tzw. lewicowej opozycji zagrzebskiej) wynika, że w walce o stanowisko burmistrza Milan Bandić może przegrać z liderem ruchu Zagreb je naš!  (pol. Zagrzeb jest nasz!) Tomislavem Tomaševićem. Na trzecim miejscu – według przeprowadzonych sondaży – uplasowałby się lider zagrzebskiego oddziału Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (hrv. Socijaldemokratska partija Hrvatske) Gordan Maras. Maras był ministrem gospodarki, pracy i przedsiębiorczości (2011-2016) w rządzie Zorana Milanovićia (obecnego Prezydenta Republiki Chorwacji) oraz posłem do chorwackiego parlamentu w latach 2007-2011.

Niewielką liczbę głosów otrzymałby przedstawiciel HDZ – Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (hrv. Hrvatska demokratska zajednica) Mislav Herman, który niedawno został liderem miejskiego ugrupowania tej partii. Herman jest członkiem Rady Miejskiej w Zagrzebiu, typowany był również na następcę Drago Prgometa, przewodniczącego Rady.

Czytaj również: Świąt nie będzie? Węgierski grudzień w cieniu epidemii

SDP nie podjął jeszcze decyzji co do nominacji Marasa. Nieoficjalnie mówi się, że rozważana jest opcja poparcia Tomaševićia przez SDP – polityczne przepychanki między Marasem a Tomaševićiem mogłyby działać na korzyść Bandićia, a obu ugrupowaniom zależy na jego ostatecznym usunięciu ze stanowiska burmistrza miasta. Oprócz tego, niektórzy analitycy sądzą, że SDP powinno wystartować z jednej listy z resztą opozycji, aby uzyskać najlepszy wynik przeciw Bandićiowi.

Kim jest pretendent to odebrania władzy Milanowi Bandićiowi? Tomislav Tomašević od lipca tego roku jest posłem chorwackiego Saboru (Parlament) z ramienia ugrupowania Možemo! (pol. Możemy!), które tworzy m.in. Zagreb je naš!  W Zagrzebiu znany jest jako aktywista zajmujący się sprawami młodzieży, ekologii oraz rozwoju urbanistycznego miasta. Współpracował również z zagrzebskim Instytutem Ekologii Politycznej (hrv. Institut za političku ekologiju). Jego ugrupowanie Zagreb je naš!  na swojej stronie internetowej określa się jako „odpowiedź i opór przeciwko szesnastoletniej polityce niszczenia miasta na czele z Milanem Bandićiem i wszystkimi partiami politycznymi, które przez te wszystkie lata pozwalały mu utrzymać się u władzy”. Ugrupowanie nie chce ujawnić, czy taka ankieta została rzeczywiście zlecona. Potwierdzili jednak, że planują razem z SDP zlecić badanie dotyczące poparcia dla kandydatów i partii, jednak nadal czekają na ostateczną decyzję ich możliwego koalicjanta.

Po ostatnich wyborach prezydenckich (wygrana kandydata SDP) oraz parlamentarnych (wygrana partii HDZ), zaplanowane na przyszły rok wybory samorządowe będą prawdziwą walką o władzę na szczeblach lokalnych. Opozycja w Zagrzebiu jest zdeterminowana, żeby po niemal 16 latach pozbawić Milana Bandićia władzy. Ma on jednak wciąż duże wpływy i zadanie to wydaje się bardzo trudne. Czy Tomislav Tomašević okaże się – tak jak zapowiada to opozycja – zbawcą Zagrzebia? (Anna Kurowska) Fot. Pixabay. Tekst opracowany przez Dział Analiz Fundacji Instytut Studiów Wschodnich - organizatora Forum Ekonomicznego.







Dziękujemy za przesłanie błędu