Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
09/02/2020 - 14:40

Dlaczego akurat polonez i podwiązka? Najpopularniejsze studniówkowe zwyczaje

Polonez to od niepamiętnych czasów nieodłączna część każdej studniówki. Licealiści ćwiczą go miesiącami, aby podczas balu zaprezentować perfekcyjny taniec przed dyrekcją, gronem pedagogicznym i rodzicami. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na studniówkach tańczymy poloneza?

Studniówkowy wieczór ma podkreślić, że nadszedł koniec imprez i zabaw, a nadchodzące miesiące licealiści powinni poświęcić na przygotowanie się do najważniejszego sprawdzianu w życiu. Warto zadbać, aby to była niezapomniana noc. Jednak dzisiejsze bale nie przypominają już tych sprzed lat. 

Przede wszystkim nie są już organizowane w szkołach - wynajmowane są specjalne sale, fotograf i DJ. Maturzyści nie ograniczają się w wyborze wieczorowych strojów i dodatków. Tradycja nakazuje jednak, aby zachować dawne zwyczaje. Warto, aby zapoznali się z nimi zwłaszcza ci, którzy wielki bal mają jeszcze przed sobą. 

Skąd wziął się zwyczaj rozpoczynania studniówek polonezem? Taniec ten jest wszystkim dobrze znany chociażby z filmu ,,Pan Tadeusz". Ta niezwykle piękna kompozycja ma wyjątkowy rytm i nieustannie zachwyca. Już sam sposób, w jaki utwór został skomponowany, zachęca do wybrania go na początek balu. Na dworach królów polskich ten taniec stanowił element ceremoniału dworskiego - miał podkreślić powagę danej uroczystości. Kiedyś poloneza prowadził władca lub gospodarz domu, a dziś w ich rolę wcielają się dyrektorzy szkół. Studniówkowy przesąd głosi, że podczas tańca należy choć raz pomylić kroki, co ma zagwarantować nam pozytywne wyniki matury.

Dlaczego akurat sto dni? Nazwa ,,studniówka" mówi sama za siebie... Przyjęło się, że okres około trzech miesięcy jest odpowiedni, aby przygotować się do zbliżającego się egzaminu dojrzałości. Według niektórych źródeł europejskie zamiłowanie do okrągłych liczb przyczyniło się do upowszechnienia tej nazwy. 

Czytaj także: Poloneza czas zacząć, czyli 5 studniówkowych grzechów głównych

Podwiązka, czyli coś czerwonego. Tradycja głosi, że aby zapewnić sobie powodzenie na maturze, należy mieć przy sobie podczas balu coś w kolorze czerwonym. Licealistki zakładają czerwone podwiązki, a mężczyźni... Najwidoczniej będą musieli bardziej przyłożyć się do nauki. 

Nie wolno ściągać obuwia. Na studniówkę warto założyć wygodne buty, w których będziemy mogli bawić się do białego rana. Zgodnie z tradycją tańczenie boso może przynieść maturzystom ogromnego pecha w dniu egzaminów maturalnych. Nieistotne, czy wierzymy w przesądy. Nie warto ryzykować!

[email protected], fot. Quality TimeDziękujemy za przesłanie błędu