Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
17/07/2020 - 11:15

Do tej kapliczki w czasach epidemii ludzie przychodzili na kolanach

W czasach, kiedy średniowieczną Europę nawiedzały epidemie, ludzie z Mystkowa na kolanach przychodzili do okolicznych wsi, prosić Boga o ich ustanie. Tak niezwykłe wydarzenie zapoczątkowało historię kapliczki Przemienienia Pańskiego w Zawadzie.

XV wiek, był bez wątpienia jednym z przełomowych momentów w dziejach Europy i świata. Oprócz znanych z poprzednich stuleci wojen i wielkich rozgrywek dynastycznych, zmianą miał być koniec trwającego tysiąc lat średniowiecza. Wielkie odkrycia geograficzne i odrodzenie się humanizmu sprawiły, że horyzont myślenia osób żyjących w tym czasie zaczął się zmieniać w stosunku do tego, co było wcześniej. Na świadomość ludzi, wpływały również epidemie, które „nawiedzały” różne rejony „Starego Kontynentu”.  Z jedną z nich wiąże się historia pewnej sądeckiej kapliczki znajdującej się w Zawadzie.

Kapliczka stojąca obecnie, została wybudowana na miejscu poprzedniej, która w latach 50 ubiegłego wieku uległa rozpadowi. Zgodnie z przekazem ludowym, miała przetrwać około 600 lat. Jak doszło do jej wzniesienia?

Panowała epidemia, była niezwykle wysoka śmiertelność, każdego dnia umierało mnóstwo osób. Aby prosić Boga o ustanie zarazy ludzie z okolic Mystkowa przeszli na kolanach do Zawady, licząc, że Stwórca oddali od nich zagrożenie. Według przekazów miało wówczas dojść do objawienia. Kiedy epidemia się zakończyła, wznieśli oni kamienną kapliczkę, umieszczając w niej obraz Przemienienia Pańskiego – mówi Pan Edward, jeden z najstarszych mieszkańców Zawady.

Według relacji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, każdego roku mieli się pod nią modlić mieszkańcy, aby już nigdy nic podobnego ich nie spotkało. Z innych przekazów możemy usłyszeć, że także wzniesienie kilku okolicznych miejsc kultu, jest związane z pielgrzymką w intencji ustania epidemii.

Gdy kapliczka rozpadła się, przystąpiono do wzniesienia na jej miejscu nowej.

Podczas prac remontowych, odnaleźliśmy kamień na którym wyryta była data – 1473 r., co może wskazywać na to, że to wówczas miała miejsce budowa obiektu – wspomina Pan Edward.

Odbudowa zakończyła się w 1953 roku i od tamtej pory, cały czas kontynuowane są przy niej modlitwy. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie również panuje epidemia, możemy zauważyć, że w chwilach trudnych ludzie szczególnie zwracają się w stronę Przemienienia Pańskiego.

MP, fot.: MP







Dziękujemy za przesłanie błędu