Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
23/02/2023 - 10:45

Dyrektywa Omnibus na ratunek konsumentom! Co na to firmy?

Nowa dyrektywa unijna, zwana Omnibus, nakłada na sklepy kolejny obowiązek. Jeśli organizują promocje na produkty, oprócz nowej ceny, musi być widoczna również najniższa cena z ostatnich 30 dni sprzed rozpoczęcia okresu promocyjnego.

Treść art. 6a dyrektywy Omnibus mówi o tym, że przedsiębiorcy w każdym ogłoszeniu po obniżce cen muszą podać wcześniejszą cenę, która obowiązywała przez określony czas, zanim podjęli decyzję o zastosowaniu obniżki. Zgodnie z ust. 2 tego samego artykułu, wcześniejsza cena to ta, która była stosowana przez danego przedsiębiorcę w czasie, który nie może być krótszy, niż 30 dni przed zastosowaniem obniżki.

Zobacz też: Obniżka, czy tylko ściema? Omnibus na pomoc konsumentom

Jest dobrze, ale nie wszędzie

Dyrektywa Omnibus na ratunek konsumentom! Co na to firmy?

Postanowiliśmy przeanalizować działania kilku sklepów internetowych, by przekonać się, czy firmy faktycznie stosują do nowych przepisów. Okazuje się, że większość z nich to robi, a mówimy tu o takich stronach, jak: x-kom, RTV Euro AGD, Mi-Store, Media Expert, Martes Sport, Komputronik i Cropp.

Dyrektywa Omnibus na ratunek konsumentom! Co na to firmy?

Niestety, w przypadku Nike i Zalando, nie zauważyliśmy wymaganej adnotacji o cenie. Poprosiliśmy te firmy o odpowiedź dlaczego lekceważą obowiązujące prawo. Odpowiedź nadeszła jedynie od Aleksandry Zyli z firmy Zalando, która poinformowała nas o tym, że w ich firmie ceny zmieniają się dynamicznie. - Jeżeli sprawiło to Państwu trudności, najmocniej przepraszamy - dodaje.

Nie rozwiązuje to jednak problemu i nie stanowi wyjaśnienia dlaczego firma nie publikuje najniższej ceny z ostatnich 30 dni sprzed promocji. (D. Wojda), fot. Pixaby, screen’y ze stron internetowych firm: Martes Sport i ZalandoDziękujemy za przesłanie błędu