Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
10/05/2021 - 14:05

Fotowoltaika z dachówki. Polacy znaleźli na to sposób i zarobili miliony

Polski startup z branży energetycznej SunRoof złaśnie zamknął rundę finansowania na poziomie 4,5 miliona euro, która była prowadzona przez Inovo Venture Partners. Pieniądze z pozyskanej rundy finansowania mają być przeznaczone na dalszą ekspansję w Europie i USA oraz rozwój marketplace pozwalającego na sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej między użytkownikami. Co przyczyniło się do takiego sukcesu?

Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

SunRoof to polski startup, który wpadł na interesujący i nowatorski pomysł powiązany z branżą energetyczną. Firma ta posiada własną technologię dachówki dla pokrycia dachów, która generuje energię słoneczną. Po zmagazynowaniu tej energii, łączy następnie te domy, tworząc coś w rodzaju wirtualnej elektrowni, umożliwiającej właścicielom domów sprzedaż nadwyżki energii z powrotem do sieci, dzięki czemu mogą zarabiać.

Startup SunRoof właśnie zamknął rundę finansowania w wysokości 4,5 miliona euro  prowadzoną przez polski VC - Inovo Venture Partners oraz z udziałem SMOK Ventures (2 miliony euro pochodziło w formie obligacji zamiennych). Inni inwestorzy to między innymi LT Capital, EIT InnoEnergy, FD Growth Capital i KnowledgeHub.

Podejście polskiego startupu SunRoof, który swoje oddziały posiada również z Szwecji i w Niemczech, Szwecji przypomina działanie firmy Tesla Energy (przedsiębiorstwo założone przez najsławniejszego innowatora XXI – Elona Muska), z jej słonecznymi dachówkami. Niemniej jednak, gdy Tesla prowadzi zamknięty ekosystem energetyczny, SunRoof planuje współpracować z wieloma partnerami energetycznymi. W celu stworzenia wirtualnej firmy energetycznej, prezes SunRoof i seryjny przedsiębiorca Lech Kaniuk (wcześniej CEO Delivery Hero, PizzaPortal i iTaxi), nabył w 2020 roku system energii odnawialnej Redlogger.

Platforma SunRoof składa się z dachów i fasad słonecznych 2 w 1, które wytwarzają energię elektryczną bez konieczności stosowania tradycyjnych modułów fotowoltaicznych. Zamiast tego innowacyjne dachówki używają monokrystalicznych ogniw słonecznych umieszczonych pomiędzy dwoma dużymi taflami szkła o powierzchni 1,7 metra kwadratowego. Ponieważ powierzchnia jest duża, a połączeń mniej, dachy są tańsze i szybsze w budowie.

SunRoof udostępnia właścicielom domów aplikację do zarządzania energią słoneczną w oparciu o infrastrukturę Redloggera. Z kolei Tesla's Autobidder to platforma handlowa, która zarządza energią z dachów, ale jest zamkniętym ekosystemem – w przeciwieństwie do SunRoof, który współpracuje z wieloma partnerami. Lech Kaniuk, CEO SunRoof mówi: - SunRoof został założony, aby przejście na energię odnawialną było nie tylko łatwe, ale także wysoce opłacalne. Nasza firma już wzrosła o ponad 500 procent rok do roku, a obecnie intensywnie współpracujemy z funduszami, aby podwoić wzrost.

Michał Rokosz, Partner w Inovo Venture Partners podkreśla z kolei: - Rynek energii słonecznej przeżywa boom szacowany na 334 miliardy dolarów do 2026 roku. Technologia zintegrowanych dachów słonecznych przekroczyła punkt zwrotny. Budowanie nowych domów przy użyciu rozwiązań słonecznych jest opłacalnym rozwiązaniem. Dzięki bardziej eleganckiemu i wydajnemu zamiennikowi tradycyjnej hybrydy dachów i paneli słonecznych, SunRoof wyraźnie się wyróżnia i ma szansę stać się marką dachów słonecznych, dzięki czemu czysta technologia będzie bardziej atrakcyjna dla szerszej bazy klientów.

W skład zespołu założycielskiego oprócz CEO Lecha Kaniuka wchodzą: współzałożyciel Marek Zmysłowski (ex-CEO Jumia Travel i HotelOnline.co), Rafał Plutecki (były dyrektor Warsaw Google Campus) oraz były kierownik sprzedaży Tesla Channel - Robert Bruchner. SunRoof zatrudnia obecnie 60 osób, z czego 50 dołączyło w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Wśród nowych pracowników startupu SunRoof  jest m.in. Robert Bruchner, country manager w Niemczech, który wcześniej przez 4 lata pracował dla Tesli i rozwijał sprzedaż ładowarek Powerwall w regionie DACH. Do końca 2021 roku firma planuje podwoić zespół w Europie.

Pieniądze z pozyskanej rundy finansowania mają być przeznaczone na dalszą ekspansję w Europie i USA oraz rozwój marketplace pozwalającego na sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej między użytkownikami. (A. Baka, fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu