Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
27/06/2022 - 14:55

Europejscy przywódcy nie mają żadnych wątpliwości: Ukraina musi wygrać tę wojnę

Od 2 do 4 czerwca w Bratysławie odbywała się XVII edycja konferencji GLOBSEC 2022 Bratislava Forum. Należy do najważniejszych wydarzeń w regionie Europy Środkowej oraz do pięciu najważniejszych konferencji na świecie obszarze bezpieczeństwa globalnego. Na jakim temat tym razem odbywały się rozmowy?

GLOBSEC to prestiżowy słowacki think-tank, który zajmuje się przygotowaniem analiz, w tym także dla Rządu Słowacji, dotyczących aktualnych problemów bezpieczeństwa w Europie oraz na całym świecie. Organizacja została powołana w 2005 r. przez Słowacką Komisję Euroatlantycką w celu pogłębienia powszechnej wiedzy na temat bezpieczeństwa globalnego. Miało to związek z przystąpieniem Słowacji do NATO w 2004 r. Do głównych obszarów działalności organizacji GLOBSEC należy także przygotowanie konferencji, takich jak GLOBSEC Bratislava Forum oraz Tatra Summit Conference. Think tank współpracuje z czołowymi organizacjami i think tankami w obszarze stosunków międzynarodowych i polityki bezpieczeństwa. Temat przewodni konferencji GLOBSEC brzmiał: Building Resilience in a Divided World.

W tegorocznej edycji wzięło udział 1200 delegatów z 80 państw. Szczególna uwaga została poświęcona aktualnym wyzwaniom związanym z wojną w Ukrainie, udzieleniu wsparcia dla tego państwa oraz strategiom odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Poziom konferencji – po stronie organizacyjnej i merytorycznej – stał na bardzo wysokim poziomie.

W panelach dyskusyjnych występowali przede wszystkim przedstawiciele Komisji Europejskiej, prezydenci, premierzy, ministrowie oraz przedstawiciele prestiżowych europejskich i amerykańskich think-tanków. W gronie najważniejszych gości znaleźli się: Carl Bildt, Zuzana Čaputová, Mykhailo Fedorov, Irakli Garibashvili, Kolinda Grabar-Kitarovic, Eduard Heger, Peter Hultqvist, Subrahmanyam Jaishankar, Krisjanis Karins, Ivan Korčok, Dimitar Kovachevski, Albin Kurti, Miroslav Lajčák, Ivan Mikloš, Vladimir Milov, Karl Nehammer, Kiril Petkov, Alexander Schallenberg, Maroš Šefčovič, Olha Stefanishyna, Sviatlana Tsikhanouskaia, Margarethe Vestager, Ursula von der Leyen, Aleksandar Vucic.

Wszystko zaczęło się 2 czerwca. Konferencję otworzył prezydent organizacji GLOBSEC, Robert Vass słowami: „Ukraina musi wygrać tę wojnę”. Następnie przemawiała Prezydent Republiki Słowackiej, Zuzana Čaputová; Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zdalnie przemawiał Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová w swoim przemówieniu podkreśliła, żr wszyscy potrzebujemy nie tylko wspólnego celu-pokoju, ale także wspólnej strategii dla jego osiągnięcia. Prezydent również zwróciła uwagę na powszechny problem dezinformacji związanych z wojną w Ukrainie, który określiła pojęciem bliskim pandemii - „infodemia”.

- Inwazja prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę, która rozpoczęła się dokładnie 99 dni temu, nie pozostawia wątpliwości, że rosyjski prezydent nie walczy tylko ze wschodnim sąsiadem Słowacji. Ukraina została zaatakowana, ponieważ ośmieliła się być inna niż Rosja Putina, ponieważ buduje praworządność, walczy z korupcją i ma otwarte społeczeństwo  – stwierdziła Prezydent Słowacji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, podkreśliła istotność wsparcia dla Ukrainy na poziomie militarnym, finansowym oraz humanitarnym. - Ukraińcy muszą wygrać tę wojnę. A Putin musi być świadkiem tego, że dla niego jest to poważna porażka strategiczna. Musi być jasne, że najazd na suwerenny kraj wiąże się z ogromną ceną dla agresora. Wszyscy stajemy w obronie Ukrainy. I dlatego nie tylko udzielamy pomocy wojskowej atakowanemu krajowi - widzę tu liderów na sali i wiem o waszej pracy w tej dziedzinie oraz dwustronnym wsparciu w postaci sprzętu wojskowego - zaznaczyła Przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Po południu odbyło się posiedzenie specjalnej Grupy Roboczej ds. Wsparcia Ukrainy, która została powołana przez organizatorów konferencji GLOBSEC oraz Kancelarię Premiera Słowacji.  W posiedzeniu wzięli udział m.in.: premier Słowacji Eduard Heger, premier Łotwy Krisjanis Karins, wicepremier Ukrainy Olha Stefanishyna, Katarína Mathernová – Wicedyrektor DG NEAR z Komisji Europejskiej, były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski; zdalnie łączył się premier Ukrainy Denys Szmyhal. Szczególną uwagę Grupa Robocza poświęciła problemom związanym z odbudową infrastruktury w Ukrainie po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Wicedyrektor Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa stanowczo zaznaczyła, iż Ukraina musi już wkrótce otrzymać perspektywę członkostwa w UE.

Kolejny dzień to interesujące panele dyskusyjne, które dotyczyły m.in. sytuacji na Bałkanach, bezpieczeństwa energetycznego oraz zagrożeń związanych z blokadą morską portów w Ukrainie. Wzięli w nich udział m.in. Miroslav Lajčák, Specjalny Przedstawiciel UE ds. dialogu między Belgradem a Prisztiną. W gronie panelistów znalazł się także Maroš Šefčovič, Komisarz ds. Stosunków Międzyinstytucjonalnych.

Po zakończeniu programu merytorycznego dla gości przygotowany był uroczysty koncert, którego celem było zebranie środków na wsparcie dla Ukrainy. W programie koncertu wystąpili piosenkarze ukraińscy. Główną gwiazdą koncertu była ukraińska piosenkarka Ruslana, laureatka Eurowizji. 

Ostatniego dnia odbywały się panele dyskusyjne, które dotyczyły przede wszystkim konsekwencji wojny na Ukrainie dla gospodarki globalnej. Konferencja zakończyła się podsumowaniem, które przedstawił Prezydent GLOBSEC-u Robert Vass. Na koniec Prezydent Vass ponownie podkreślił, iż Ukraina musi wygrać tę wojnę. (Dr Piotr Sieniawski, fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu