Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 8 sierpnia. Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna
20/05/2018 - 21:35

Fotozagadka numer 3 (ROZWIĄZANA) Gdzie to jest? Popisz się wiedzą i wygraj

Fotozagadki całkiem ładnie się nam rozkręciły. Dostajemy dziesiątki e-maili z odpowiedziami. Dziś zatem kolejne, weekendowe pytanie: gdzie jest to, szczególne miejsce?

Fotozagadka nr 3

Do wygrania - tradycyjnie - redakcyjny kubek "Sądeczanina". Nie jakiś tam, z chińskiej taśmy, ale specjalnie dla nas zaprojektowany. Unikalny i nie do zdobycia nigdzie indziej; wymarzony do porannej kawy lub herbaty przy lekturze wiadomości naszego serwiu internetowego lub miesięcznika "Sądeczanin" : )

O co dziś pytamy? Gdzie znajduje się, widoczne na fotografii, bardzo szczególne miejsce. Rzadko przedstwiany jest taki motyw Nowego Testamentu i nie zawsze zobaczyć można postaci tak pełne ekspresji. Wiecie gdzie to jest? W materiale zawarta jest podpowiedź. Napiszcie na adres: [email protected]. W tytule prosimy napisać: "Fotozagadka nr 3".

Wygra ta osoba, która udzieli prawidłowej, ale też najpełniejszej odpowiedzi. Czekamy do środy włącznie!

***

Z lekkim opóźnieniem ogłaszamy rozwiązanie trzeciej fotozagadki "Sądeczaniana". Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali poprawne odpowiedzi: paniom Janinie, Joannie, Anicie, Anecie, Annie, Annie z Tarnowa, Uli, Eli, Joannie i Bożenie, panom: Stefanowi, Grzegorzowi, Wacławowi, Andrzejowi, Krzysztofowi, Markowi oraz wszystkim niepodpisanym. Redakcyjny kubek otrzymuje pan Wacław, który przysłał prawidłowe wyjaśnienie (zaczerpnięte wprawdzie w całości z gminnego dokumentu) ale też najobszerniejsze. Zatem posłuchajmy pana Wacława:

Kapliczka murowana /Trzech Krzyży/ położona  w Nawojowej, w płd. - wsch. narożniku parku pałacowego z pierwszej połowy XIX wieku. Wewnątrz kapliczki znajduje się grupa Golgoty z trzema drewnianymi krzyżami: Chrystusa i dwóch łotrów. Rzeźby wykonane w drewnie, posiadają cechy barokowe. Pierwotną kapliczkę postawili mieszkańcy wsi dla uczczenia pamięci człowieka o nazwisku Rusin, który dzięki swej działalności otrzymał przydomek "Nawojowski Janosik". Słynął on z tego, że napadał na bogaczy, a łupy rozdawał biednym. Gdy został złapany skazano go na śmierć. Po kilku latach kapliczka została przebudowana przez Stadnickich, przyjmując obecny wygląd.

źródło: Plan odnowy miejscowosci Nawojowa 2013-2020

Zobacz też: Gdzie stoi ten jeleń? Fotozagadka nr 2 rozstrzygnięta!Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)