Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
14/05/2021 - 18:00

Garaż, pies i niepowtarzalny sukces. Google: jak to się zaczęło...

Historia Google to rok 1995 i Uniwersytet Stanford w Kaliforni. Larry Page rozważał podjęcie studiów na Uniwersytecie Stanford. Sergey Brin – już ówczesny student - otrzymał zadanie oprowadzenia nowego kolegi po uczelni…

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

W swoich pokojach w akademiku, z pomocą Scotta Hassana i Alana Steremberga opracowali algorytm wyszukiwania i stworzyli wyszukiwarkę, która określała znaczenie poszczególnych stron internetowych na podstawie linków. Nazwali ją Backrub. Wkrótce nazwa Backrub została zmieniona na Google. Nowa nazwa wywodziła się od pojęcia matematycznego, które oznacza liczbę złożoną z jedynki i setki zer. Nazwa Google to tak naprawdę błędna pisownia Googol, cyfra 1 ze 100 zerami, która została wybrana, aby oznaczać, że wyszukiwarka miała dostarczać duże ilości informacji ("Googol" oznacza liczbę 10100  w zapisie dziesiętnym jedynka i 100 zer). Nazwa trafnie oddaje misję twórców wyszukiwarki która polega na uporządkowaniu światowych zasobów informacji, tak by stały się powszechnie dostępne i użyteczne.

Wyszukiwarka szybko odniosła sukces, a rozwijająca się firma przeniosła się do Mountain View w 2003 roku. To była faza szybkiego wzrostu, kiedy firma dokonała pierwszej oferty publicznej w 2004 roku i równie szybko stała się jedną z największych firm medialnych na świecie. Firma uruchomiła min. Google News w 2002 r., Gmail w 2004 r., Mapy Google w 2005 r., Google Chrome w 2008 r. I sieć społecznościową znaną jako Google+ w 2011 r. (Google+ została zamknięta osiem lat później). W 2015 roku Google stał się główną spółką zależną holdingu Alphabet Inc. Wyszukiwarka przeszła wiele aktualizacji, optymalizacji aby uczynić system indeksowania szybkim i elastycznym. Wyniki wyszukiwania personalizowane są od roku 2005, następnym krokiem było wprowadzenie autouzupełnianie Google Suggest. Od 2007 roku Universal Search zapewniało w wynikach wyszukiwania wszelkiego rodzaju treści, nie tylko tekstowe.

W ciągu kilku następnych lat wyszukiwarka Google przyciągnęła uwagę nie tylko społeczności akademickiej, ale też inwestorów z Doliny Krzemowej. W sierpniu 1998 roku Andy Bechtolsheim, współzałożyciel firmy Sun, wypisał Larry'emu i Sergeyowi czek na 100 000 USD – firma Google Inc. została oficjalnie powołana do życia. Dzięki tej inwestycji zespół nowo powstałej firmy mógł przenieść się z akademika do swojego pierwszego biura: garażu na przedmieściach Menlo Park (Kalifornia), należącego do Susan Wojcicki, która dołączyła jako szesnasty pracownik, a obecnie jest prezesem zarządu YouTube.

Już od samego początku opracowywane rozwiązania były niekonwencjonalne: od pierwszego serwera Google (zbudowanego z klocków Lego) aż po pierwszy doodle w roku 1998 – prosta rysunkowa postać w logo informowała użytkowników strony, że cały zespół wagaruje na festiwalu Burning Man. W następnych latach firma szybko się rozwijała – zatrudniono inżynierów i stworzono zespół sprzedaży. Wtedy też pojawił się pierwszy firmowy pies, Yoshka. Garaż stał się za mały, więc firma Google przeniosła się do obecnej siedziby (Googlepleksu) w Mountain View w Kalifornii. Duch niekonwencjonalnych rozwiązań podążył wraz z nią. Podobnie jak Yoshka.

Z czasem Google rozwinęło całą gamę produktów oraz wykupiło szereg podmiotów z rynku. I tak na przykład popularne narzędzie analityczne Google Analytics nie jest produktem stworzonym oryginalnie przez Google. Powstało poprzez przejęcie narzędzia Urchin w 2005 roku. W portfelu produktów Google znalazły się też YouTube, czy Android. Ze względu na dużą liczbę produktów i rozbudowaną strukturę przedsiębiorstwa w 2015 r. powołano spółkę nadrzędną – holding Alphabet Inc., na czele której stanął Sundar Pichai, który do dziś pełni funkcję CEO. Alphabet, tak jak wcześniej Google, występuje na giełdzie pod indeksami GOOG oraz GOOGL.

W latach 2001-2020 Google (a następnie Alphabet) przejęło około 238 przedsiębiorstw, które następnie stały się spółkami zależnymi lub zostały włączone do istniejących zespołów (np. Pointy włączone do Google Maps, czy Stratozone wchłonięte przez Google Cloud Computing). Firmy kupowane przez Google i pochodziły nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale także Niemiec, Izraela, Australii, Brazylii, Tajwanu, Irlandii, Kanady czy Ukrainy.

Najdroższą inwestycją był zakup Motorola Mobility za kwotę 12,500,000,000 USD. Kolejne najdroższe inwestycje to Nest Labs, DoubleClick, Looker, Fitbit oraz YouTube odpowiadające kolejno branżom smart home, mar-tech, big data, wearables i wideo. Portfel największych inwestycji dość dobrze oddaje, w jakim kierunku rozwija się przedsiębiorstwo.

Dziś Google to dużo dużo więcej niż wyszukiwarka. Google to synonim wielu programów i usług, z których korzystają na co dzień firmy, programiści i całe rzesze użytkowników indywidualnych. I tak wśród najbardziej popularnych i stosowanych powszechnie rozwiązań należy wymienić przeglądarkę, wyszukiwarkę, mapy, tłumacza, serwisy Youtube i Youtube Music, Google Play, Gmail, Android, kalendarz, zdjęcia, rozwiązania chmurowe, Google Ads i wiele innych. (Anna Surała, fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu