Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
04/12/2022 - 15:05

Historia BlaBlaCar. Potęga carpoolingu z kraju wiecznych strajków

W połowie lat 2000. we Francji kilkoro znajomych i pasjonatów rozwiązań technologicznych zaczęło współpracę nad stworzeniem narzędzia, które pozwoliłoby ludziom umawiać się na wspólne przejazdy autem w ramach idei carpoolingu. W kraju sławnych częstych strajków kolei pomysł okazał się sukcesem a na platformie, którą dziś znamy pod nazwą BlaBlaCar zarejestrowanych jest 100 milionów użytkowników w 22 krajach, w samej tylko Francji 20 milionów.

Pomysł na usługę, która dziś znana jest pod nazwą BlaBlaCar podobno narodził się w 2003 roku, gdy pomysłodawca i późniejszy współzałożyciel Frédéric Mazzella, ówcześnie 27-latek i absolwent Uniwersytetu Stanforda z doświadczeniem w Dolinie Krzemowej, wracał na Święta Bożego Narodzenia do domu rodzinnego i nie mógł już zdobyć miejsca w pociągu.

Poprosił siostrę, by po niego przyjechała i kiedy jechali autostradą zwrócił uwagę na to jak dużo wolnych miejsc jest w autach, które mijają, podczas gdy w pociągach nie było już żadnego. Ideę carpoolingu, czyli umawiania się na wspólne przejazdy, poznał już mieszkając w Stanach Zjednoczonych. Obserwowanie z bliska funkcjonowania Doliny Krzemowej podczas studiów sprawiło, że naturalne dla niego stało się myślenie kategoriami start-upu, od razu wiedział więc, że jego pomysł ma ogromny potencjał.

Rozumiał, jak wiele osób mogłoby skorzystać z wygodnego i stosunkowo niedrogiego - kierowcy i pasażerowie mogliby współdzielić koszty paliwa czy opłat drogowych - dla użytkownika rozwiązania. Był początek XXI wieku a pomysł trzeba było wdrożyć w życie, stworzyć system, który pozwoliłby na zrewolucjonizowanie i uregulowanie czegoś, co inaczej jest przecież zwyczajnym autostopem dzięki rosnącej sile Internetu i jego wpływu na codzienne życie.

Frédéric Mazzella, który do dziś pełni funkcję prezesa BlaBlaCar, a także Nicolas Brusson, który posiadał siedmioletnie doświadczenie w pracy w kilku start-upach w Dolinie Krzemowej i pasję do venture capital oraz Francis Nappez, inżynier z doświadczeniem w technologicznych korporacjach spotkali się po drodze by rozpocząć przygodę, która trwa do dziś. W 2006 powstała wirtualna oferta Covoiturage.fr powiązana z usługami Google Maps, nawigacją GPS oraz preferencjami dot. specyfiki wybranego carpoolingu (kwestie przewozu zwierząt, osób palących, etc).

W tym samym roku powstała powiązana z platformą spółka Comuto, początkowo mająca zarabiać na sprzedaży rozwiązań carpoolingu dla firm, by w efekcie móc przedstawić bezpłatną usługę dla indywidualnych osób fizycznych.

Co ciekawe, promocji narzędzia na wczesnych etapach bardzo pomogła francuska mentalność i częste strajki kolei. Przed jednym z takich dużych zapowiedzianych strajków firma stworzyła komunikat przeznaczony dla prasy określający carpooling jako nowe rozwiązanie umożliwiające podróżowanie pomimo uciążliwych dla podróżujących strajków. Zaledwie 30 minut po wysłaniu komunikatu agencje prasowe Reuters i AFP zdecydowały o publikacji informacji.

W 2013 r. Covoiturage.fr przekształciło się w Blablacar i rozpoczęło działalność poza Francją. Firma zaczęła działać w Hiszpanii, Anglii, Włoszech i Polsce. Następnie start-up otworzył się na Niemcy. Dziś jest obecny także w Meksyku, Indiach czy Brazylii. Dzięki pozyskiwaniu kolejnych inwestorów i zebranemu finansowaniu w kolejnych latach udawało się dojść do kwot rzędu 200 milionów euro. W 2021 roku platforma BlaBlaCar to firma, która jest dziś jednym z wiodących francuskich unicornów (firm wycenianych na ponad 1 mld dolarów), prawdziwy gigant w branży carpoolingu i mobilności z ponad 100 milionami użytkowników, w tym 20 milionami we Francji i prawie 25 milionów podróżnych na kwartał. W 2021 r. przychody BlaBlaCar wyniosły 85,7 mln dolarów.

Blablacar
Podstawową kwestią dla takiego narzędzia było zbudowanie zaufania. Nie zawsze komfortowa i bezpieczna wydaje się perspektywa tego, by wsiąść do auta obcej osoby i odbyć z nią długą podróż i zresztą vice versa. Kolejne udoskonalenia uwzględniały stworzenie odpowiednich parametrów w serwisie, które pozwoliły budować zaufanie między osobami, które nigdy wcześniej się nie spotkały. Użytkownicy rejestrując się uzupełniają swoje profile o niezbędne informacje o sobie, profil aktualizowany jest o informacje dotyczące każdej kolejnej odbytej podróży, ceny ustalane są odgórnie.

Frédéric Mazzella  to dziś więcej niż założyciel i prezes zarządzający Blablacar. W ostatnich latach inwestował w wiele firm. Jest właścicielem udziałów licznych start-upów, czy członkiem zarządu znanego serwisu Trivago. W tym roku z kolei, w założeniu przyspieszenia przemian społecznych i środowiskowych, aby lepiej odpowiadać na współczesne wyzwania, stał się współzałożycielem platformy Captain Cause.

Jest to platforma “angażująca społeczność poprzez wywieranie wpływu” i działa na zasadzie finansowania celów społecznych i środowiskowych zaangażowanych w ekosystem starannie wyselekcjonowanych francuskich firm i organizacji użyteczności publicznej, które realizują lokalne projekty o znaczącym wpływie. System oparty jest na monitorowanych projektach i działa poprzez “zdecentralizowaną i bezpieczną platformę darowizn”. W założeniu w ciągu 5 lat w ramach darowizn ma zostać rozdystrybuowany 1 miliard euro. Na razie zakończono zbiórkę finansowania w wysokości 3,5 miliona euro.

Z kolei kolejny z trzech współzałożycieli Blablacar, Francis Nappez, który nie pełni już funkcji kierowniczej w Blablacar współkieruje teraz Hectar, otwartym w ubiegłym roku  największym i nowoczesnym kampusem rolniczym na świecie, gdzie technologia i nauka łączy się z praktyką i przedsiębiorczym podejsciem. Nappez swoją karierę zaczynał zresztą w spółce telekomunikacyjnej Free zalożonej przez Niela. Jest też założycielem think thanku oraz pełni funkcję anioła biznesu dla okołu czterdziestu start-upów.

Sam Blablacar właśnie przeniósł się do nowej siedziby. Nowoczesny budynek z w pełni przeszkloną fasadą znajduje się w Paryżu w niedalekiej odległości od Bastylii, liczy 10 pięter (w tym dwa podziemne), przeznaczony został dla 600 pracowników, ma 5 000 metrów kwadratowych, 400 biur oraz przestrzenie wspólne dla zapewnienia rozrywki i relaksu dla pracowników.

Źródła: https://blog.blablacar.fr/blablalife/inside-story
https://blog.blablacar.fr/blablalife/inside-story/think-it-build-it-use-it
https://www.beaboss.fr/Thematique/creation-entreprise-1024/gestion-entreprise-2012/Breves/Blablacar-la-licorne-qui-a-reinvente-le-covoiturage-375837.htm
https://www.lepoint.fr/immobilier/architecture-blablacar-bombe-le-torse-12-08-2022-2486176_31.php#11
https://www.captaincause.com/
https://entreprise.maif.fr/actualites/presse/2022/maif-impact-captain-cause
https://www.lesechos.fr/start-up/portraits/francis-nappez-de-blablacar-a-hectar-1347893







Dziękujemy za przesłanie błędu