Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
15/02/2023 - 15:10

ISW podpisał porozumienie o współpracy z gruzińskim think tankiem Geocase

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego w Karpaczu, zawarła porozumienie o współpracy z czołowym gruzińskim think tankiem Geocase.

Współpraca między Polską a Gruzją ma strategiczne znaczenie przede wszystkim ze względu na dążenia tego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także ze względu na znaczenie geopolityczne w transferze energii poprzez Morze Czarne z regionu Morza Kaspijskiego do Europy. Niemniej ważna jest współpraca gospodarcza między Polską a Gruzją.

W 2021 roku wartość eksportu towarów z Polski do Gruzji według danych GUS wyniosła 621 mln. PLN, co stanowi wzrost o niemal 30 proc. w porównaniu do 2020 roku. Odnotowano także wzrost importu towarów z Gruzji o 22 proc. Według danych PAIH-u, w listopadzie 2022 r. eksport z Polski do Gruzji wyniósł 23,4 mln USD, a import 4,2 mln USD. Nie ulega wątpliwości, że Gruzja i Polska mają duży potencjał współpracy w najbliższych latach w obszarze polityki, gospodarki, energii, zrównoważonego rozwoju i społeczeństwa obywatelskiego.

Instytut Studiów Wschodnich dokłada wszelkich starań w celu wsparcia współpracy z partnerami z regionu Kaukazu Południowego. Geocase to jeden z najbardziej prestiżowych think tanków w Gruzji. Do celów Geocase należy wzmacnianie politycznej i gospodarczej transformacji Gruzji, demokratyzacji państwa, poprzez partnerstwo między sektorem publicznym i prywatnym; zapewnienie gruzińskiemu rządowi wysokiego poziomu ekspertyz, analiz, a także klarownych rekomendacji politycznych; zwiększenie źródeł obiektywnych informacji dla odbiorców z Gruzji oraz partnerów międzynarodowych; zwiększenie świadomości społecznej w obszarze kształtowania polityki krajowej i zagranicznej.

Think tank również publikuje analizy na aktualne problemy społeczno-gospodarcze, oraz organizuje wydarzenia w postaci konferencji, wykładów i seminariów. W gronie ekspertów znajdują się wybitni badacze, którzy reprezentują sferę publiczną i prywatną, a także działają w gruzińskich uczelniach wyższych. Geocase prowadzi badania w obszarach stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa, organizacji międzynarodowych, gospodarki, praworządności, oraz ochrony zdrowia.

- Podpisane memorandum przewiduje konkretną współpracę w ramach przygotowania Forum Ekonomicznego w Gruzji - wspólnego projektu Geocase i Banku Gruzji. Na wydarzeniu, które odbędzie się w Gruzji, Forum Ekonomiczne będzie reprezentowane jako partner wydarzenia. Jak wiadomo, przeprowadziliśmy już dwie dyskusje na wysokim szczeblu w ramach tego projektu, a kolejna rozmowa zostanie ogłoszona w najbliższym czasie. Równocześnie, uwzględniając polskie doświadczenia, rozpoczniemy prace nad organizacją dużego Forum Ekonomicznego, które odbędzie się w tym roku w Gruzji. W tym też celu w dniach 6-7 marca 2023 r. udam się do Polski w celu wzięcia udziału w spotkaniach z organizatorami Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W ramach porozumienia zakładamy także organizację różnego rodzaju wspólnych wydarzeń - zaznaczył George Abashishvili, Dyrektor ds. polityki gospodarczej Geocase.

Przedmiotem porozumienia jest współpraca instytucjonalna w obszarze organizowania wspólnych wydarzeń, seminariów i dyskusji; prowadzenie wspólnych badań i projektów; dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, oraz działania na rzecz wspierania i promowania współpracy między Polską i Gruzją. Porozumienie nawiązuje do współpracy Forum Ekonomicznego z instytucjami z Gruzji.

Fundacja Instytut Studiów Wschodnich w 2018 roku była organizatorem Forum Ekonomicznego w Tbilisi. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Prezydent Słowacji Andrej Kiska oraz Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili, a także szereg gości z Kaukazu Południowego i Europy Środkowo-Wschodniej. Kaukaz Południowy jest także przedmiotem dyskusji, które odbywają się na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. W 2022 r. udział w tym wydarzeniu wziął m.in. Wiceminister Spraw Zagranicznych Gruzji Aleksander Chwtisiaszwili.

- Podpisanie memorandum stanowi znaczący krok w kierunku nawiązania współpracy pomiędzy Instytutem Studiów Wschodnich, organizatorem Forum Ekonomicznego, a czołowym gruzińskim think tankiem Geocase. Co roku przedstawiciele Gruzji przyjeżdżają do Karpacza by wziąć udział w największej konferencji w Europie Środkowo-Wschodniej, podczas której omawiane są nasze wspólne problemy – w szczególności polityka zagraniczna, bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy. Forum Ekonomiczne jest mocno zaangażowane w działania na rzecz dzielenia się swoim doświadczeniem z think tankiem Geocase. Warto przypomnieć, że Polska mocno wspiera europejskie i transatlantyckie aspiracje Gruzji. Dlatego nasze partnerstwo instytucjonalne ma duży potencjał pogłębienia wzajemnej współpracy obu krajów – stwierdził Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

Porozumienie o współpracy zostało zawarte w dniu 10 stycznia br. Podpisy pod porozumieniem złożyli Jerzy Bochyński, Prezes Zarządu Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, oraz Viktor Kipiani, prezes think tanku Geocase. (dr Piotr Sieniawski, fot. Forum Ekonomiczne)







Dziękujemy za przesłanie błędu