Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
03/12/2022 - 20:15

Izolacja to sposób UE na nową oficjalną politykę wobec Rosji

Pomimo trwającej od lutego br. wojny w Ukrainie, UE nie aktualizowała dotąd swojej polityki wobec Rosji, w szczególności wytycznych obowiązujących wciąż od 2016 roku. Aktualnie jednak kraje unijne dążą do sformalizowania nowej strategii wobec Rosji: izolacji.

Unijni urzędnicy rozpoczęli prace nad nową strategią wobec Moskwy, które mają zastąpić mocno przestarzały już dokument z 2016 r. Najważniejsza proponowana zaktualizowana zasada naczelna to:

- Izolowanie Rosji na arenie międzynarodowej, nakładanie i wdrażanie środków restrykcyjnych wobec Rosji i zapobieganie ich obchodzeniu.

Pod pewnymi względami modyfikacja strategii UE w stosunku do Rosji odzwierciedla rzeczywistość i prowadzone już od miesięcy nowe działania. Odkąd Moskwa rozpoczęła w lutym inwazję na Ukrainę na pełną skalę, UE skoncentrowała się na przyjęciu, a następnie egzekwowaniu rozległych sankcji wymierzonych w znaczną część gospodarki rosyjskiej, importu i eksportu.

Mimo że wojna szaleje, nie wszyscy w Europie są zgodni, że teraz jest odpowiedni moment, aby rozstrzygnąć pytania o to, jak podejść do długofalowych relacji UE z Moskwą. Oznacza to, że prawdopodobnie będziemy świadkami wielomiesięcznej debaty na ten temat. Formalnie rozmowy w tej sprawie rozpoczęły się w 11 listopada na sesji ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.

Projekt tekstu zawiera sześć punktów, które mają zastąpić poprzednie pięć zasad przewodnich, na które kraje unijne zgodziły się w 2016 r. Poza izolacją, główne zasady dokumentu obejmują „doprowadzenie do odpowiedzialności” za wszelkie rosyjskie zbrodnie wojenne i „wspieranie sąsiadów UE” – w dużej mierze odnosi się to do krajów bałkańskich, z których kilka ubiega się o członkostwo w UE. Odnosi się również do „ścisłej współpracy z sojusznikami NATO”, „wspierania społeczeństwa obywatelskiego” w Rosji i „wzmacniania odporności UE”, zminimalizowanie zależności energetycznej Europy od Moskwy, zapobieganie cyberatakom i rozpowszechnianiu cyfrowej dezinformacji przez Kreml.

Projekt nowej strategii unijnej wobec Rosji odchodzi znacznie od tego, co do tej pory Europa stosowała w relacjach z Moskwą. Wykluczone zostanie na przykład selektywne angażowanie Rosji w takich kwestiach, jak walka z terroryzmem i wspieranie kontaktów międzyludzkich itp.

Jednym z punktów spornych jest sformułowanie mówiące, że „nie ma powrotu do normalnych stosunków”, dopóki Moskwa atakuje Ukrainę i łamie prawo międzynarodowe. Część krajów członkowskich, zwłaszcza kraje bałtyckie, tradycyjnie bardziej „jastrzębie” w stosunkach z Rosją, domagają się, aby jeszcze bardziej radykalne sformułowania znalazły się w tekście nowej strategii. Zapowiada to więc długą i niepozbawiona kontrowersji debatę nad tym jakże ważnym dokumentem, kształtującym całościowe podejście Europy do stosunków z Rosją. (Andrzej Skrzydło, fot. ilustracyjne Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu