Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
21/09/2018 - 17:20

Jak często rozwodzą się mieszkańcy Małopolski?

Większość ludzi, choć raz w życiu staje na ślubnym kobiercu, niektórzy robią to wielokrotnie. W 2016 roku ślubów było prawie 194 tys. Jednocześnie sądy w Polsce orzekły 63,5 tys. rozwodów. Jak ta kwestia wygląda w Małopolsce?

Województwo małopolskie nie odbiega od statystyk ogólnonarodowych. Przy zawartych 18 tys. małżeństw rozwodów było ponad 4,6 tys. Biorąc pod uwagę dane z jednego roku, w Małopolsce przez rozwód rozpada się około 20 proc. zawartych małżeństw.Ciągle za główną przyczynę rozwodów podaje się niezgodność charakterów, na drugim miejscu jest niewierność małżeńska, następnie nadużywanie alkoholu.  Warto wspomnieć, że najwięcej małżeństw jest jednak ciągle rozwiązywanych przez śmierć współmałżonka i to w zastraszającej większości przez śmierć męża.

W całym kraju, utrzymuje się zależność ilości rozwodów do miejsca zamieszkania. Znacznie częściej rozwodzą się pary mieszkające w miastach. Ludzie mieszkający na wsi rozwodzą się o połowę rzadziej niż właśnie mieszkańcy miast.Przeciętny wiek panny młodej, wychodzącej za mąż po raz pierwszy to 26 lat i 4 miesiące, pan młody jest średnio o 3 lata starszy. Statystyczne małżeństwo trwa 14 lat.

(KS) Źródło: GUS, Rocznik Demograficzny 2017Dziękujemy za przesłanie błędu