Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
20/10/2021 - 09:00

Jest ich milion w Polsce, a tysiące w samej Korzennej. Jak wymienić stary piec?

Jesteś mieszkańcem Korzennej i chcesz wymienić stary piec węglowy, jednak nie wiesz jak to zrobić? Sprawdź w jaki sposób możesz skorzystać z atrakcyjnego dofinansowania i przyczynić się do poprawy kondycji środowiska.

Na terenie gminy Korzenna działa około dwóch tysięcy pieców węglowych, dzięki którym w domach mieszkańców jest ciepło. Cierpi jednak środowisko. Zbliża się termin wymiany szkodliwych urządzeń, jednak nie wszyscy wiedzą, jakich należy dopełnić formalności i jak się za to zabrać, przez co wymiana jest odwlekana z sezonu na sezon, co oczywiście nikomu nie służy.

W urzędzie gminy został uruchomiony specjalny punkt informacyjno – konsultacyjny. Pracownicy chętnie odpowiedzą na pytania mieszkańców i rozwieją ich wątpliwości związane z oczekiwanym dofinansowaniem do wymiany pieca, pomogą również przygotować wniosek i rozliczyć dotację. Ważnym momentem całej procedury jest także zweryfikowanie czy dany mieszkaniec spełnia kryteria udziału w programie przewidującego dopłatę do wymiany pieca.

Czytaj też: Ile wiesz o swojej gminie? Co ostatnio działo się w Korzennej? Rozwiąż quiz!

W związku ze wzrostem cen węgla rosną koszty ogrzewania gospodarstw domowych. Transport węgla, jego utrzymanie, jak również załadunek sprawiają mieszkańcom co sezon spory kłopot. Co więcej, zgodnie z obowiązującymi przepisami najstarsze piece muszą być wymienione najpóźniej do końca przyszłego roku.

Nie ma więc na co czekać – wymieniając stary kopciuch na ekologiczny można uzyskać dofinansowanie z programu „Czyste powietrze” – nie tylko na montaż nowego pieca, ale także na uszczelnienie stolarki drzwiowej i okiennej, zamontowanie wentylacji z odzyskiem ciepła, jak również instalację specjalnych urządzeń fotowoltaicznych. Wszystko po to, aby ciepło nie uciekało z budynków, a jesienią i zimą, kiedy za oknem wieje i leje, ciepła atmosfera utrzymywała się jak najdłużej. ([email protected], fot. archiwum Sądeczanin, JM)







Dziękujemy za przesłanie błędu