Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
12/08/2021 - 15:35

Jest taka na Sądecczyźnie gmina. Tutaj dobrze się żyje, świetnie wypoczywa

Przewracamy kolejną kartę w barwnym kalendarzu „Sądeczanina” na 2021 rok i jesteśmy tym razem w niezwykle urokliwej, malowniczej gminie Kamionka Wielka. Jest ona wyjątkowym miejscem nie tylko do życia, ale także do wypoczynku.

Gmina Kamionka Wielka jest miejscem z niezwykłym klimatem, który budują jego mieszkańcy. To oni tworzą lokalną kulturę i są sercem związani z swoją Małą Ojczyzną.

Gmina Kamionka Wielka to także bardzo bogate dziedzictwo kulturowe, to gmina, która może pochwalić się wieloma zabytkami, które warto zwiedzić. Zabytkami o najważniejszym znaczeniu wpisanymi do rejestru zabytków, który jest prowadzony przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Obiekty zabytkowe gminy Kamionka Wielka

Należą do nich: cerkiew św. Dymitra w Boguszy z 1858 roku, cerkiew p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Królowej Górnej z 1814 roku, kościół parafialny p.w. św. Filipa i Jakuba w Mystkowie z 1905-1910 roku oraz cmentarz z I wojny światowej w Królowej Polskiej. 

Cerkwie stanowią ważne, materialne dziedzictwo kultury łemkowskiej na tym terenie. Połemkowska odnowiona cerkiew w Boguszy obecnie służy mieszkańcom jako kościół parafialny, natomiast cerkiew w Królowej Górnej jako kościół pomocniczy. W obiektach tych pozostał zachowany bogaty ikonostas, przedstawiający postacie świętych.

Niezwykły urok gminnych kapliczek i żeliwnych krzyży

Nie można też nie docenić bogactwa pięknych kapliczek oraz krzyży żeliwnych. Są znakiem wiary przodków, elementem ich kultury i wierności tradycji. Często są świadkami historii ziem, świadectwem szczególnych wydarzeń. Powstawały spontanicznie jako przejaw zbiorowej lub prywatnej inicjatywy, często jako wotum zaufania lub dziękczynienie za uratowanie życia swojego lub bliskich. Stanowią one wyraźny i trwały element lokalnego krajobrazu.

Lokalna tradycja to rodzime zespoły

Gmina Kamionka Wielka dba o tradycję lokalną. Pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury działają zespoły regionalne: Skalnik, Mały Skalnik, Mszalniczanie, Mali Mszalniczanie, Mystkowianie, Mali Mystkowianie oraz zespół śpiewaczy Kamionczanki.

Zespoły te pielęgnują tradycje regionalne na styku kultur Lachów Sądeckich i Pogórzan. Znajduje to wyraz w strojach regionalnych (wykonywanych ręcznie), obrzędach i zwyczajach ludowych, gwarze). Prezentują wiele programów związanych z weselem u Lachów Sądeckich, kiszeniem kapusty, imieninami sołtysa Jana (Wiecha). Tradycje regionalne i kolędnicze są tu wciąż żywe.

Przegląd Grup Kolędniczych dostarcza ciekawej ilustracji zwyczajów kolędniczych, z wykorzystaniem strojów i rekwizytów kolędniczych, postaci, gwary i powinszowań.

Koła Gospodyń Wiejskich. Stare receptury i pyszne potrawy

Na terenie Gminy Kamionka Wielka działają również cztery Koła Gospodyń Wiejskich, które dbają o zachowanie starych receptur. Smakowite potrawy przodków w ich wykonaniu można skosztować podczas licznych festynów i imprez lokalnych i regionalnych.

Konkursy to element gminnej tradycji

Ponadto na terenie gminy organizowane są: konkurs tradycyjnych szopek Bożonarodzeniowych, konkursy fotograficzne i plastyczne ukazujące zachowane walory przyrodnicze i krajobrazowe gminy.

Czarna Kępica to sportowo-turystyczna perełka

Na styku miejscowości Kamionka Wielka i Królowa Górna, na końcu ścieżki przyrodniczo- turystycznej w miejscu, w którym łączą się liczne szlaki turystyczne z zlokalizowany jest piękny teren sportowo – rekreacyjny pn. Czarna Kępica. 

Tu każdy turysta znajdzie miejsce na odpoczynek, przerwę i posiłek, a zniewalające widoki rozciągające się wokoło pozwolą uczynić wypoczynek na łonie natury niezapomnianym.

i.michalec@sadeczanin.info, fot: Archiwum UG Kamionka Wielka i Halina Siedlarz (Archiwum GOK Kamionka Wielka).

Jest taka na Sądecczyźnie gmina. Tutaj dobrze się żyje, świetnie wypoczywa
Przewracamy kolejną kartę w barwnym kalendarzu „Sądeczanina” na 2021 rok i jesteśmy tym razem w niezwykle urokliwej, malowniczej gminie Kamionka Wielka. Jest ona wyjątkowym miejscem nie tylko do życia, ale także do wypoczynku.


Dziękujemy za przesłanie błędu