Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
20/06/2021 - 18:15

Kim był Jan Krokowski, patron ulicy na osiedlu Gorzkowskim? Przeżył Auschwitz

Ulica Jana Krokowskiego znajduje się w południowo-wschodniej części Nowego Sącza. Jej patron zdołał przeżyć pobyt w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

Ulica Krokowskiego, Nowy Sącz (SS)

Ulica Krokowskiego przynależy do osiedla Gorzków. To krótka uliczka ulokowana pomiędzy ul. Jeremiego Wiśniowieckiego i ul. Romana Stramki. Jan Krokowski urodził się 8 maja 1921 roku w Nowym Sączu. Przed wojną był harcerzem i członkiem organizacji Orła Białego – Resurection. Poznaj innych patronów sądeckich ulic: Czy wiesz kim byli ci patroni ulic?

Do obozu koncentracyjnego trafił w wieku 19 lat. Wywieziono go do Auschwitz w pierwszym transporcie w czerwcu 1940 roku. Na przedramieniu wytatuowano mu numer 226. Cztery lata później przewieziono go do nazistowskiego obozu w Sachsenhausen. Udało mu się przeżyć obozowe piekło, a w 1945 roku wyzwolili go brytyjscy żołnierze. Do Polski powrócił rok później.

Po wojnie pracował w zawodzie dziennikarza. Ci, którzy poznali go osobiście, wspominają go jako osobę legendarną. W latach 60’ prowadził radiowęzeł zakładowy w ZNTK i chętnie dzielił się z innymi swoimi wspomnieniami z obozu. Prowadził również nagrania na temat swoich przeżyć. Jan Krokowski zmarł w 1980 roku. ([email protected], fot. SS)Dziękujemy za przesłanie błędu