Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
05/03/2022 - 14:25

Kim jest prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier? Zmienił kurs tego kraju

Frank-Walter Steinmeier – kim jest niemiecki prezydent, o którym świat w obliczu zbrojnego ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę mówi, że zgodą na sankcje dla agresora wbił „setki gwoździ w wieku trumny ery Merkel"? Stefan Kasprzyk, który przygotował garść informacji na jego temat na zaproszenie Instytutu Studiów Wschodnich, organizatora Forum Ekonomicznego mówi o nim: - Nowy, stary prezydent Niemiec – Frank-Walter Steinmeier.

13 lutego Zgromadzenie Federalne wybrało niemieckiego prezydenta. Zgodnie z przewidywaniami na drugą kadencję wygrał wywodzący się z socjaldemokratycznej partii SPD Frank-Walter Steinmeier. Uzyskał zdecydowaną większość już w pierwszym głosowaniu, poparło go 1045 z 1437 deputowanych. Wszystkie najważniejsze partie obecne w parlamencie wsparły tę kandydaturę. Steinmeier zapowiedział, że będzie bronił demokracji w trudnych czasach.

Frank-Walter Steinmeier pixabay.com

  • Prezydentem Niemiec ponownie został Frank-Walter Steinmeier.
  • Frank-Walter Steinmeier wywodzi się z socjaldemokratycznej partii SPD.
  • Poparcia urzędującemu prezydentowi udzieliła koalicja rządowa oraz partie CDU i CSU.
  • Frank-Walter Steinmeier wygrał reelekcję już w pierwszym głosowaniu.
  • W swoim przemówieniu Steinmeier skrytykował agresywne działania Rosji

Zobacz też: Pożar w elektrowni atomowej na Ukrainie, co z zagrożeniem radiacyjnym w Polsce?

Niemiecki prezydent urodził się w 1956 roku w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jako pierwszy w swojej rodzinie zdobył wykształcenie wyższe. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie w Gießen. Uzyskał tytuł doktora na tej samej uczelni w 1991 roku. Wykładał w katedrze prawa publicznego i nauk politycznych.

Przez całą swoją karierę jest związany z partią SPD. Został jej członkiem już w 1975 roku. Kariera polityczna Steinmeiera nabrała tempa gdy rozpoczął współpracę z ówczesnym premierem Dolnej Saksonii Gerhardem Schröderem. Został wtedy jego doradcą ds. komunikacji z mediami. Następnie w latach 1993-1994 pełnił funkcję dyrektora jego biura. W 1996 roku Schröder powołał Steinmeiera na urząd sekretarza stanu i szefa kancelarii w administracji Dolnej Saksonii.

Zobacz też: Kijów utrzymany. Rosja odcięta od SWIFT. Zełenski apeluje do Białorusinów

Kiedy Gerhard Schröder został kanclerzem, uczynił Steinmeiera sekretarzem stanu w urzędzie kanclerskim odpowiadającym za służby specjalne. W 1999 roku awansował na szefa całego urzędu kanclerskiego i sprawował tę funkcję do 2005 roku. W pierwszym rządzie Angeli Merkel Frank-Walter Steinmeier został federalnym ministrem spraw zagranicznych. Był pierwszym politykiem SPD na tym stanowisku od 1969 roku. W 2007 roku został również wicekanclerzem.

W 2008 roku Frank-Walter Steinmeier postanowił rzucić wyzwanie Angeli Merkel i został wybrany przez swoją partię na kandydata na kanclerza. W wyborach parlamentarny 2009 roku SPD poniosła jednak porażkę i przeszła do opozycji. Steinmeier pełnił w tym okresie funkcję lidera opozycji. Po odnowieniu tzw. „wielkiej koalicji” w 2013 roku Steinmeier powrócił na stanowisko federalnego ministra spraw zagranicznych.

Zobacz też: Wojna na Ukrainie, to nie jest Twoja wojna? Eksperci otworzą Ci oczy

W listopadzie 2016 roku kanclerz Angela Merkel ogłosiła Franka-Waltera Steinmeiera kandydatem koalicji rządowej na urząd prezydenta Niemiec. W lutym 2017 roku wygrał w pierwszym głosowaniu Zgromadzenia Federalnego, otrzymał 931 z 1253 głosów. Kadencja prezydenta w Niemczech trwa 5 lat.

W 2022 roku w Niemczech rządzi już nowa koalicja: SPD-Zieloni-FDP. Wszystkie partie wchodzące w skład rządu wraz z opozycyjną CDU poparły kandydaturę Franka-Waltera Steinmeiera na drugą kadencję. Swoich kontrkandydatów wystawili AfD, Die Linke i marginalne ugrupowanie „Wolni Wyborcy”. Zwycięstwo Steinmeiera było więc praktycznie pewne.

W swoim przemówieniu skoncentrował się na napiętych relacjach z Rosją i konsekwencjach pandemii wirusa COVID-19. Wprost oskarżył prezydenta Władimira Putina stwarzanie niebezpieczeństwa wybuchu wojny w Europie. Odniósł się również do trudnej sytuacji wielu niemieckich obywateli związanych z restrykcjami sanitarnymi. Na końcu wspomniał również o zagrożeniach klimatycznych.

Steinmeier stwierdził, że społeczeństwo niemieckie jest podzielone, ale chce dążyć do dialogu. Zapowiedział, że po zaprzysiężeniu odwiedzi wschodnie Landy, by rozmawiać z obywatelami. Wybory na prezydenta Niemiec, z powodów restrykcji sanitarnych po raz pierwszy odbyły się Paul-Löbe-Haus (jedne z budynków Bundestagu). Głosujący zostali rozmieszczenie na pięciu piętrach, by zachować odpowiedni dystans. Wszyscy głosujący musieli zostać przetestowani na obecność wirusa COVID-19.

Źródła:
https://www.dw.com/de/frank-walter-steinmeier-der-alte-und-neue-bundespr%C3%A4sident/a-60763475
https://www.zeit.de/news/2022-02/11/bundesversammlung-tritt-zusammen-steinmeier-vor-wiederwahl
https://www.zdf.de/nachrichten/politik/bundespraesident-frank-walter-steinmeier-portraet-100.htmlDziękujemy za przesłanie błędu