Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
05/02/2020 - 13:05

Kocha, nie kocha... Intercyza to brak zaufania? A może zwyczajnie się opłaca?

Każdy z nas mniej więcej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest intercyza. Jednak w praktyce niewiele ma odwagę zdecydować się na to rozwiązanie. Prezentujemy zalety i korzyści, jakie niesie za sobą rozdzielność majątkowa między małżonkami.

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego między partnerami automatycznie powstaje wspólność majątkowa. Gdy jednak przed ślubem zostanie podpisana intercyza, do powstania wspólności majątkowej w ogóle nie dojdzie – każde z partnerów będzie wyłącznym właścicielem rzeczy, które kupi i będzie spłacać własne pożyczki i inne zobowiązania. Rozdzielność majątkowa dzieli majątek małżonków w wybrany przez nich sposób. To umowa podpisana w obecności notariusza, która umożliwia samodzielne dysponowanie majątkiem i podejmowanie niezależnych decyzji finansowych.

Zobacz także: Dopóki śmierć nas nie rozłączy. Czy masz szansę na rozwód?

Z tego względu warto udać się do notariusza i podpisać intercyzę. Na jej sporządzenie najczęściej decydują się osoby zamożne, prowadzące działalność gospodarczą albo dopiero planujące założenie firmy. Biznes zawsze wiąże się z ryzykiem. W przypadku problemów finansowych przedsiębiorcy odpowiedzą za długi własnym majątkiem. Dzięki temu uchronią współmałżonka przed wierzycielami drugiej osoby. Co ważne, taki scenariusz jest możliwy tylko wtedy, gdy kontrahenci prowadzącego działalność gospodarczą zostali poinformowani o istnieniu intercyzy przed podjęciem współpracy i podpisaniem umowy.

Intercyza będzie również korzystna dla osób, które już borykają się z problemami finansowymi i nie chcą obarczać nimi przyszłego małżonka. W takiej sytuacji zawarcie związku małżeńskiego nic nie zmieni – pieniądze ściągane na poczet długu będą pobierane wyłącznie z majątku osobistego dłużnika, nie zaś z majątku wspólnego męża i żony.

Czytaj też: Porady prawne. Najbliższa rodzina nie płaci podatku od spadku!

Oczywiście to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które jeszcze przed ślubem dorobiły się znacznego majątku i nie chcą, aby przyszły mąż lub żona nim zarządzali. Intercyza znacznie ułatwia również przeprowadzenie rozwodu – zapewni bowiem sprawiedliwy podział majątku - choć trudno kierować się tym czynnikiem w momencie zawierania związku małżeńskiego. 

Na koniec warto dodać, że intercyza nie wyłącza dziedziczenia. To znaczy, że obowiązuje tylko za życia małżonków. W razie śmierci jednego z nich drugi ma prawo do spadku po nim. A więc będzie dziedziczył tak, jakby intercyzy w ogóle nie było. 

[email protected], fot. pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu