Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
16/11/2020 - 15:25

Korzenna z kalendarza „Sądeczanina” jakiej nie znacie… Z diabłem w tle

Łaskawa aura pozwala nam się cieszyć pięknem jesieni. Trudno uwierzyć, że to już połowa listopada o czym przypomina nam kalendarz „Sądeczanina”. Ta karta należy do gminy Korzenna.

Każdy miesiąc w kalendarzu "Sądeczanina" ma swojego bohatera. W listopadzie króluje gmina Korzenna. To znakomite miejsce dla pieszej turystyki z uroczymi zakątkami.

Największą atrakcją turystyczną gminy Korzenna jest liczący 16 ha rezerwat przyrody nieożywionej Diable Skały. To osobliwość przyrodnicza ciągnąca się od Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach przez Kąśną Dolną do Bukowca, węzła ciekawych szlaków, wiodących z doliny Białej oraz miejsca ulubionego szczególnie przez turystów z Tarnowa.

Pierwszy szlak turystyczny wytyczono po tej właśnie trasie jeszcze w okresie międzywojennym. W otoczeniu sosnowo-bukowego lasu turysta spotka tu przedziwne twory przyrody nieożywionej, wysokie do 15 metrów skalne baszty, mury i grzyby o nawiązujących do ludowej wyobraźni nazwach: „Diabeł” (rzeczywiście ze śladami diabelskich szponów), „Kapa”, „Grzyb”.

Jest też „Diabla Dziura”, jaskinia szczelinowa (uważana za drugą co do wielkości jaskinię polskich Karpat), która ma 42 metry głębokości i 175 metrów długości, razem 320 korytarzy. Teren owiany pięknymi ludowymi legendami, osnutymi wokół poczynań zuchwałego herszta zbójników Barbuta i diabła Boruty, który usiłował posiąść duszę pasterki Kasi Maciaszkówny. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu