Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
30/06/2015 - 08:00

Lachowskie atrakcje w Gostowicy: pomogli wolontariusze

Piętnasta edycja spotkania integracyjnego „Zabawa i rehabilitacja” organizowanego przez Stowarzyszenie Rodziców, Przyjaciół, Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk” oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Gostwicy ( gmina Podegrodzie) doczekała się jubileuszowej, regionalnej oprawy i przygotowana została… po lachowsku.
W sobotnie przedpołudnie, po mszy św. odprawionej przez ks. dziekana Józefa Wałaszka, podopieczni warsztatów terapii zajęciowej w Gostwicy, Czarnym Potoku i Nowym Sączu oraz Stowarzyszenia „Gniazdo” w Starym Sączu, ich opiekunowie i rodzice udali się do nowego obiektu na mapie Podegrodzia – Gminnej Biblioteki i Żłobka, gdzie czekały na nich lachowskie atrakcje.

Kabaret „Wesółka” Koła Gospodyń Wiejskich ze Stadeł przedstawił dylematy podegrodzkiego kawalera wzbudzając regularne salwy śmiechu wśród zgromadzonych gości. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzić Muzeum Lachów Sądeckich i wysłuchać prelekcji Izabeli Skrzypiec-Dagnan, pracownika Muzeum. Kolejną atrakcją było uczestnictwo w warsztatach plastycznych pod kierunkiem Daniela Lachora i Izabeli Wojtarowicz, którzy instruowali, jak na płótnie wyczarować farbami akrylowymi wzory lachowskie.

Pracownicy WTZ w Gostwicy oraz Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu w Gimnazjum w Podegrodziu prowadzili rozgrywki sportowe i rekreacyjne – turniej bocci, rzut beretem na odległość, obieranie marchewki na czas, rzut hula-hop na piłkę lekarską, rzut piłką tenisową do wiadra. Tłoczno było również przy samochodzie policyjnym, gdzie funkcjonariusze policji prezentowali sprzęt.

Kolejnym lachowskim akcentem był występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca Świniarsko, które w barwnym przedstawieniu zaprezentowało tańce i przyśpiewki lachowskie. Specjały kuchni regionalnej przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Stadłach oraz Krystyna Koral, właścicielka firmy „Bacyn cleb” z Podegrodzia. Żurek, grochówka, podpłomyki, ciasta drożdżowe oraz chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym cieszyły się wielkim powodzeniem. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani regionalnymi podarunkami przygotowanymi w WTZ w Gostwicy.

„Projekt „Zabawa i rehabilitacja po lachowsku” miał na celu propagowanie wśród osób z niepełnosprawnością aktywnego stylu życia oraz otwarcie się na dostępną ofertę kulturalną. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że przyczynił się on do propagowania postaw zrozumienia i akceptacji oraz przeciwdziałania dyskryminacji, a także do uświadomienia osobom pełnosprawnym, że osoby z dysfunkcjami są pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego i kulturalnego. Cieszymy się również, że mamy swój wkład w promowanie kultury i dziedzictwa Lachów Sądeckich” -
mówi kierownik WTZ, Urszula Potoniec-Mędoń.
Cennym wsparciem organizacji imprezy było włączenie się wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką pedagoga szkolnego, Anity Karpierz. – Cieszymy się, że zawsze możemy liczyć na ich zaangażowanie – mówi prezes Stowarzyszenia „Promyk”, Maria Krężołek.

BOS
Fot: arch
 


Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020