Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
13/01/2021 - 16:55

Lampki łączące pokolenia. Świecą na choince już od 57 lat

Ile razy zdarzyło się nam wymieniać oświetlenie na choince już po jednym roku użytkowania? Jest to bardzo często praktyka. Jak się okazuje nie musi ona jednak być regułą. Chociaż ciężko w to uwierzyć, to w jednym z domów w Cieniawie są lampki, które są użytkowane od… 57 lat.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia wszyscy rozpalamy na choince piękne kolorowe światełka. Przyzwyczajeni jesteśmy jednak do tego, że często je zmieniamy. Jak się okazuje nie jest to regułą w każdym domu…

Zobacz także: Kolejny rok tradycji… Chodzenie po drabsku cały czas aktualne na Sądecczyźnie

W Cieniawie od 57 lat na jednej z choinek rozbłyskują te same lampki. Według różnych szacunków są one najstarsze w powiecie. A wszystko zaczęło się w 1963 roku, kiedy to zelektryzowano cześć wsi... - Pamiętam jak w 1964 roku mój tato przyniósł do domu choinkę i po raz pierwszy zaświecił owe lampki. Jak mówi, czuł się wtedy jak w bajce. Od tej pory nieprzerwanie w okresie świąt Bożego Narodzenia cieszą mieszkańców oraz gości swoim światłem – mówi pan Andrzej.

Lampki nie służyły jednak tylko do strojenia drzewka. Pod koniec lat 60-tych, Wędrowały również, jako dodatek, wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej po całej wsi. W kolejnych latach jak wspomina Pan Andrzej problemem były tylko palące się kolorowe żarówki. Nigdzie ich nie można było kupić, więc radzono sobie w inny sposób. Malowano farbkami zwykłe żarówki.

Zobacz także: Pozytywna odskocznia od codzienności? Wieczorne rozmowy przy lampie naftowej

Lata mijają, ale oświetlenie cały czas pozostaje to samo. Lampki przechowywane są w oryginalnym opakowaniu, jak prawdziwy relikt przeszłości. Wydaje się, że będzie tak jeszcze bardzo długie lata. ([email protected], fot.: ŁP)Dziękujemy za przesłanie błędu