Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
29/10/2020 - 14:15

Listopadowy "Sądeczanin": mnóstwo dobrych tekstów

W listopadowym wydaniu „Sądeczanina” jak zwykle mamy wiele do poczytania. Także dla tych, którzy często sobie powtarzają „gospodarka, głupcze”, bo ona jest, jeśli nie najważniejsza, to na pewno bardzo istotna. Zwłaszcza teraz.

Miesięcznik Sądeczanin listopad 2020Antymaseczkowcy, aborcjoniści… Ulice nie znoszą pustki. Na nowo zakłada się nam kaganiec sanitarnych zakazów, a narastająca obawa o przyszłość na pewno potęguje frustrację i generuje powyborczą czkawkę, czasem i wymioty. Leszek Kołakowski, przez jednych bardzo lubiany, przez innych już mniej, pisał, że nie sposób dać komuś obu najważniejszych ludzkich potrzeb - poczucia bezpieczeństwa i poczucia wolności. Nie są do osiągnięcia z osobna, a już w stu procentach nie można liczyć, że uda się to łącznie. Ale kto by tam słuchał filozofów. Przecież jak oni (nie filozofowie, tylko rząd) nie chcą/nie mogą dać, to zawsze można próbować sobie wziąć. Sobie, dla siebie, o innych nie dbając.

Co taka wolność oznacza? Wolność zakażania, wolność zabijania? Inny filozof mawiał, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innych. Tyle, że najbardziej narażeni na COVID starsi ludzie przecież na ulicę nie wyjdą. Tak samo jak nienarodzone jeszcze dzieci, chyba, że w łonach matek. Na szczęście ktoś się ruszył, żeby chronić kościoły.

No, ale dość o tym, choć w listopadowym wydaniu „Sądeczanina” jak zwykle mamy coś do poczytania zarówno dla miłośników filozofii jak i sportu. A także tych, którzy często sobie powtarzają „gospodarka, głupcze”, bo ona jest, jeśli nie najważniejsza, to na pewno bardzo istotna. Dlatego warto uważnie przeczytać dwie rozmowy na temat przyszłości Krynicy-Zdroju, która właśnie stoi przed pytaniem jak bardzo chce gościć Forum Ekonomiczne – wydarzenie, od 30 lat rozsławiające ją na całym świecie i przynoszące milionowe zyski niemal wszystkim obecnym tu branżom, od hotelarstwa i gastronomii począwszy.

Tu kupisz e-wydanie miesięcznika "Sądeczanin" i kwartalnika "Sądeczanin HISTORIA"

Warto również prześledzić wyniki najnowszego rankingu aktywności ekonomicznej gmin subregionu sądeckiego, dzięki zespołowi naukowemu nowosądeckiej PWSZ pod kierunkiem prof. Tadeusza Kudłacza, obejmującego wszystkie trzy powiaty – od gorlickiego, przez nowosądecki po limanowski. Kto wygrał ogólną kategorię? Znów Muszyna, od lat sterowana przez burmistrza Jana Golbę i radnych, podejmujących mądre decyzje w czasach, na których pandemia odciska coraz większe piętno. Ten numer miesięcznika to również – tradycyjnie – czas wspomnień ludzi, którzy w minionym roku odeszli, ale dzięki temu jak żyli, na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Zachęcam do lektury materiałów naszych stałych autorów: profesor Bolesław Faron niestrudzenie przybliża nam twórczość sądeckich poetów, red. Leszek Mazan pisze o niezwykłych losach polskich serc, dr Grzegorz Malinowski tym razem pisze nie tylko o ekonomii niepewności, ale i Wszystkich Świętych - dniu, przez ks. Pawła Śliwę określanym jako radosny. Dr Łukasz Połomski zachęca nas zaś do refleksji nad tym, czego jeszcze nie wiemy o historii naszego miasta. Sprawdźcie też, w jakiej głos zabiera Jerzy Giza i jakie sylwetki zasłużonych dla Niepodległej przybliża dr Grzegorz Szczecina.

Mamy relacje z miast partnerskich Nowego Sącza, równie mocno dotkniętych COVID-em, i ciekawe rozmowy o zdrowiu. Zachęcam do czytania, zachęcam do współpracy! (tomasz.kowalski@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu