Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
20/09/2023 - 10:40

Ma 100 lat, a podaje wodę na 25 metrów! Strażacy z Przysietnicy odrestaurowali unikalną pompę

To wyjątkowa historia. Strażacy z OSP w Przysietnicy odrestaurowali i uruchomili 100-letnią pompę! Urządzenie nadal jest w stanie podać wodę na odległość 25 metrów!

Ochotnicza Straż Pożarna w Przysietnicy została założona w 1936 roku. Już w 1940 roku w czasach okupacji hitlerowskiej tutejszym strażakom udało się do pracy pozyskać pompę przenośną. W latach powojennych straż wzbogaciła się o kolejną pompę, tym razem na wozie, a w następnych latach o motopompę napędzaną silnikiem spalinowym. Tym samym ta najstarsza przestała być używana. Pomysł jej odrestaurowania i ponownego uruchomienia zrodził się początkiem 2023 roku i był związany z przypadającym właśnie jubileuszem 750 lokacji miejscowości Przysietnica. 

Stary Sącz: na nowym cmentarzu też kradną. Co z tym monitoringiem?

Pompa cały czas znajdowała się za budynkiem remizy, ale już po oględzinach okazało się, że jest niekompletna. Elementy metalowe były mocno skorodowane, gumy sparciałe a stolarka niemal doszczętnie zgnita. - Jako jednostka z blisko 90-letnią historią postanowiliśmy przeznaczyć środki na odnowienie tego zabytku – podkreśla prezes jednostki Marek Padula. - Po cichu liczyliśmy że uda się ją także na nowo uruchomić - dodaje.

Zadania podjęli się druhowie Mateusz Borzęcki, Stefan Tokarczyk oraz Adam Tokarczyk, którzy przy wsparciu innych strażaków, poświęcili na to aż 6 miesięcy. W tym czasie udało się im na nowo wykonać stolarkę drewnianą z zachowaniem autentycznych okuć, które podobnie jak pozostałe elementy zostały dokładnie wyczyszczone a następnie ponownie pomalowane. Największym wyzwaniem było uzupełnienie brakujących elementów pompy i właściwe ich ustawienie.

Jednocześnie strażacy starali się poznać historię tej pompy. - Pompa przenośna a tak naprawkę sikawka jednocylindrowa „Tryumf” trafiła do naszej jednostki w 1940 roku. Była jednak używana wcześniej – wyjaśnia naczelnik jednostki Łukasz Tokarczyk. 

Stary Sącz: rusza nabór wniosków o dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Pobierz wniosek

Produkowana była przez Fabrykę Narzędzi Pożarniczych „Strażak” w Warszawie według projektu inżyniera Józefa Tuliszkowskiego zgodnie z dwoma patentami. - Ciężko jednoznacznie wskazać rok produkcji, gdyż zachowało się ich stosunkowo niewiele a znane egzemplarze różnią się od siebie. Najbardziej prawdopodobny jest jednak rok 1923 jako, że w tym roku zarejestrowany został jej patent – zaznaczają.

Musimy też podkreślić fakt, że o ile w muzeach i prywatnych zbiorach znajduje się kilka zachowanych egzemplarzy pomp, o tyle wózek do jej transportu wydaje się być unikatem!

Dzięki pracom restauracyjnym pompę udało się uruchomić już w połowie września 2023 roku. I to z ogromnym sukcesem, bo okazało się, że jest w stanie dość efektywnie podawać wodę i osiągać przy tym ciśnienie pozwalające uzyskać strumień na długość około 25 metrów. To wyjątkowe wydarzenie miało miejsce 19 września a wzięli w nim udział poseł RP Patryk Wicher, burmistrzowie Jacek Lelek i Kazimierz Gizicki, radni oraz sołtys Przysietnicy Bożena Ogorzały.

Relacja z pokazu dostępna jest w mediach społecznościowych jednostki, ale przysietniccy strażacy już zadeklarowali, że będą przy różnych okazjach prezentować to wyjątkowe urządzenie szerszej grupie oglądających. ([email protected] Fot.: OSP Przysietnica) © Materiał chroniony prawem autorskim
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu