Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
07/06/2020 - 12:50

Małpia Wyspa jako atrakcja turystyczna? Kiedy będziemy mogli ją zwiedzać?

Władze gminy Gródek nad Dunajcem wielokrotnie próbowały porozumieć się w kwestii zagospodarowania terenu Małpiej Wyspy i uczynienia z niej prawdziwej atrakcji turystycznej. Za każdym razem propozycje były negatywnie opiniowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Czy tym razem się uda?

Czy da się uczynić z Małpiej Wyspy atrakcję turystyczną bez naruszania jej naturalnych walorów? - Zapewne tak - informują przedstawiciele władz gminy. Problem w tym, że RDOŚ chce chronić lęgi czapli siwej w okresie od kwietnia do sierpnia, czyli dokładnie w sezonie turystycznym. Wierzymy, że da się tę kwestię rozwiązać bez ingerencji i szkody dla środowiska.

Ze strony stowarzyszenia żeglarskiego pojawił się pomysł wybudowania wieży widokowej oraz ścieżki dla odwiedzających. Nie jest łatwo, bo na terenie wyspy prowadzone są bardzo kosztowne badania archeologiczne. Dopiero po ich ukończeniu będzie można ewentualnie przystąpić do przygotowania koncepcji, projektu i realizacji inwestycji na tym terenie. 

Zniesienie zakazów obowiązujących na terenie Małpiej Wyspy jest możliwe. Wystarczająca byłaby uchwała rady gminy, po wcześniejszym uzgodnieniu stanowiska z RDOŚ. Doczekamy się takiego scenariusza? 

Czytaj też: Nareszcie! E-wydanie miesięcznika "Sądeczanin" już w sprzedaży

Przeczytaj cały artykuł w najnowszym "Sądeczaninie". Aby kupić go w promocyjnej cenie, wystarczy wpłacić 5 zł na nasze konto (numer konta 10 1020 3453 0000 8402 0274 0355), w opisie przelewu podając imię, nazwisko i adres, pod który przesyłka ma zostać dostarczona. 

Od niedawna miesięcznik jest dostępny w zupełnie nowej odsłonie. Teraz to nie tylko zapach papierowej gazety prosto z drukarni i coś więcej niż wysyłka miesięcznika prosto do waszych domów. Nadchodzi nowy wymiar "Sądeczanina", a wraz z nim e-wydanie, które możecie nabyć klikając w ten link.

Na terenie Nowego Sącza pismo kupisz także stacjonarnie - w księgarni Alfabet, księgarni – antykwariacie Bestseller, w sklepie Intermarche przy ul. Nawojowskiej w Centrum Handlowym Europa II, w sklepie MAKS, w kiosku Rynek 26 oraz na Wólkach w sklepie Danek i MUSICBAN.

[email protected], fot. Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)