Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
09/07/2015 - 14:00

Masz stary samochód? Możesz wjechać do centrum miasta

Przeciwnicy zakazu wjazdu do miast starym samochodom zwyciężyli w Sejmie. Posłowie wycofali z projektu nowelizacji ustawy prawo ochrony środowiska część dającą samorządom większe możliwości kontrolowania i decydowania o tym, kto może wjechać do centrum miasta.
Chodziło o wprowadzenie ograniczenia lub zakazu wjazdu do danej strefy dla pojazdów, które emitują zbyt dużo zanieczyszczeń.

- Dyskusja była nierzetelna, a wręcz nieuczciwa – mówi Tadeusz Arkit, poseł PO z Małopolski. – Nikt nie wspominał o tym, że chodzi o nasze zdrowie, wiadomo przecież, jak źle jest z jakością powietrza w naszych miastach, przedstawiono to tylko jako próbę utrudnienia życia mieszkańcom – dodaje przewodniczący sejmowej komisji zajmującej się ochroną środowiska.

Poseł Arkit wyjaśnia, że projekt miał jedynie dać możliwość samorządom wprowadzania ograniczeń, a nie zakładał obligatoryjnego zakazu na terenie całego kraju.

„Wiek samochodu nie jest żadnym kryterium. Taki bubel prawny jest zaskarżalny do Trybunału Konstytucyjnego. Emisję spalin bada dopuszczająca pojazd do ruchu okręgowa stacja kontroli pojazdów” – można było przeczytać wśród setek komentarzy na forach internetowych.

Brak ustawy nie oznacza jednak, że w sprawie wjazdu do centrów miast starymi autami nic się nie dzieje. Miasta, gdzie smog jest poważnym problemem, same podejmują inicjatywy, które mają poprawić sytuację.

Kraków np. od pewnego czasu współpracuje z policją i Głównym Inspektoratem Ruchu Drogowego na rzecz wyeliminowania z ruchu pojazdów, które nie spełniają norm emisji.

Policjanci wykorzystują przekazane przez nas analizatory spalin. Specjalistyczny sprzęt, m.in. do kontroli pojazdów z silnikiem diesla, chcemy kupić dla GITD – zapowiada Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

(opr.jg) źródło: www.portalsamorzadowy, fot. ROB
 


Dziękujemy za przesłanie błędu