Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/08/2021 - 16:00

Mniej znani patroni sądeckich ulic. Czy wiesz kim byli?

Mickiewicz, Sienkiewicz, Matejko czy Piłsudski – te nazwiska zna każdy. Patronami sądeckich ulic są jednak także mniej znane osoby. Przedstawimy dwóch z nich. Jak dużo wiedzieliście o tych ludziach?

Jan Wiktor:

Żył w latach 1890-1967. Był pisarzem, publicystą i posłem marionetkowego sejmu PRL I kadencji. Swoje teksty publikował jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Po odrodzeniu się Polski pracował m.in. w Gazecie Podhalańskiej. W czasie II wojny światowej uczestniczył w podziemnej działalności oświatowej.

Po wojnie został działaczem ludowym. Napisał wiele opowiadań, monografii i powieści, w których propagował "sprawiedliwość społeczną". Został mu przyznany Order Sztandaru Pracy i Order Odrodzenia Polski. Jego nazwiskiem została nazwana w  Nowym Sączu jedna z bocznych dróg od ulicy Lwowskiej.

Jan Wiktor w 1953 roku był jednym z 53 sygnatariuszy haniebnego "apelu krakowskiego", w którym artyści i literaci gorąco potępiali księży z Krakowskiej Kurii  Metropolitalnej, skazanych przez stalinowskich oprawców na śmierć w sfingowanym "procesie sądowym".

Henryk Stamirski:

Żył w latach 1903-1977. Przed drugą wojną światową pracował jako nauczyciel geografii w jednym z najstarszych w Polsce gimnazjów państwowych w Brzeżanach. Po wybuchu wojny brał udział w tajnym nauczaniu. W latach 1950-1963 pracował w I Państwowym Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Na emeryturze badał historię osadnictwa Sądecczyzny i ziemi hrubieszowskiej.  

Tworzył biogramy ludzi zasłużonych dla tego terenu. Jest autorem wielu prac i publikacji. Za jego pracę został mu przyznany Złoty Krzyż Zasługi, srebrny medal „Zasłużony dla powiatu hrubieszowskiego”, medale pamiątkowe TRH, „700 lat Grabowca”. W Nowym Sączu ulica, której jest patronem znajduje się nieopodal ul Naściszowskiej. ([email protected], fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe, wikimedia commons)







Dziękujemy za przesłanie błędu