Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
04/08/2021 - 19:50

Morze, góry i cudowne widoki. Chorwacki Hvar zachwyca urokiem [ZDJĘCIA]

Wakacyjny urlop spędzamy w różnych zakątkach świata. Jednym z najchętniej wybieranych kierunków przez Polaków jest Chorwacja. To właśnie do tego państwa należy niezwykle urokliwa wyspa Hvar. Warto ją zobaczyć na własne oczy…

Przed wybuchem pandemii, Chorwacja była jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków wakacyjnych kierunków. Czy koronawirus to zmienił? Częściowo być może tak. Naszych rodaków jest w tym kraju jednak wciąż bardzo wielu.

Ogromne korki były już na granicy chorwacko-węgierskiej. Czas oczekiwania na przejazd wynosił około 1,5 godziny. Wszystko oczywiście przez procedury weryfikacyjne. Jeden ze strażników „sprawdzał” paszporty, a drugi „sprawdzał” dokumenty covidowe. Sprowadzało się to jednak do przysłowiowego „rzucenia okiem”. Czysta formalność…

Miejscem docelowym podróży był Hvar – miejscowość leżąca na wyspie o tej samej nazwie. Jest niezwykle spokojna, ciepła i urokliwa. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że jest to najgorętsze miejsce w Chorwacji. W ciągu dnia temperatura sięga 40 stopni, nocą spada do około 23-25.

Charakterystyczna dla klimatu śródziemnomorskiego roślinność doskonale wpisuje się w górzysty krajobraz wyspy. Uzupełniają go liczne wyspy Morza Adriatyckiego. Woda sprzyja kąpieli. Jej temperatura wynosi około 25 stopni Celsjusza.

Mimo że plaże nie są na Hvarze zbyt duże, to każdy powinien znaleźć na nich miejsce dla siebie. Zwłaszcza w tym roku. Wydaje się, że pandemia wpłynęła na liczbę turystów, których jest mniej niż zwykle. Restrykcyjnie przestrzegane jest noszenie maseczek w miejscach publicznych (zwłaszcza sklepach). To jednak jedyne obostrzenie (przynajmniej tak wynika z obserwacji), które tutaj obowiązuje.

Oprócz wypoczynku nad morzem, warto też odwiedzić urokliwe centrum przy porcie i zamek na szczycie jednej z gór. Rozprzestrzenia się stąd przepiękny widok na całą miejscowość.

Warto też wspomnieć o „nocnym życiu”. Po zmroku na Hvarze jest się gdzie wybrać. Oprócz nadmorskich barów i restauracji, turyści mogą także wynająć dla siebie luksusowe jachty. Miło spędza się też czas w parku palm.

Na koniec powiedzmy coś o cenach. Te, są na Hvarze niezwykle wysokie. Przykładowo, po przeliczeniu na polską walutę, za chleb i wodę zapłacimy około 5 zł , gałkę lodów – 9 zł , a piwo – 7 zł. Kosztowna jest także sama podróż promem na wyspę. Wrażeń z pobytu tutaj, nie da się jednak przeliczyć na pieniądze.

Chorwacja bez wątpienia jest pięknym krajem. Zarówno jej część lądowa, jak i okoliczne wyspy. Hvar jest godny polecenia. Miejsce idealne na wakacje, urlop i odpoczynek od codzienności… ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd)

Wyspa Hvar w Chorwacji
Chorwacka wyspa Hvar zachwyca architekturą i pięknymi widokami.


Dziękujemy za przesłanie błędu