Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
03/02/2015 - 13:09

Mosty Starosty – nagrody dla ludzi kultury i sztuki

W Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbyła się piętnasta już gala wręczenia nagród dla zasłużonych ludzi kultury i sztuki - Mosty Starosty oraz piąta edycji nagrody „Przęsło” dla ludzi młodych, zdolnych, twórczych i zaangażowanych w tworzenie i ochronę dóbr kultury.
Nagrody w postaci statuetek zaprojektowanych przez Zdzisława Tohla oraz wyróżnienia w formie okolicznościowych grawertonów wręczał i gratulacje składał laureatom starosta Karol Górski.

Nagrodę Przęsło za wyjątkowe zaangażowanie i profesjonalizm w popularyzacji piękna architektury kościoła w Binarowej wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO otrzymała Małgorzata Nalepa - wierny i dobry duch kościoła w Binarowej.
Wręczanie sześciu równorzędnych wyróżnień Mosty Starosty 2015 rozpoczęło się od złotych jubilatów, czyli Regionalnego Zespołu „Pogórzanie”.

- Łączą w sobie co najmniej trzy pokolenia. Mają na swoim koncie niezliczone nagrody i wyróżnienia. Cieszą nasze oczy i uszy od 50 lat. Są autentyczni w każdym aspekcie - w stroju, tańcu, muzyce, instrumentarium, przebiegu prezentowanych obrzędów – mówił starosta Karol Górski. Wyróżnienie otrzymali za całokształt osiągnięć w popularyzacji ludowej kultury muzycznej Pogórza.

Kolejną wyróżniona osobą za promocję piękna i historii ziemi gorlickiej był profesor Politechniki Krakowskiej, doktor nauk technicznych, sękowianin z wyboru, wnikliwy badacz historii i kultury, twórca monografii Piotr Gryglaszewski.

Następne wyróżnienie za twórczą autorską interpretację tradycyjnych melodii, tańców oraz przyśpiewek pogórzańskich otrzymała Kapela Maliszów - zakorzeniona w Beskidzie Niskim poszukująca inspiracji w muzyce Karpat, wykorzystująca „ojcowe nuty” i autorsko je interpretująca. Ten rodzinny zespół jest niemal samowystarczalny – budują instrumenty, grają na nich, piszą muzykę, śpiewają i to nawet na salonach u prezydenta.

- Można o nim powiedzieć – człowiek renesansu – wszechstronnie wykształcony, o ogromnej wiedzy i wielce utalentowany. Etyk, filozof, poeta, publicysta, recenzent, nauczyciel, bloger... Tak o Pawle Nowickim mówił starosta Karol Górski wręczając mu wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki literackiej i artystycznej.

Wśród wyróżnionych znalazł się także członek Zjednoczenia Łemków oraz ceniony pisarz i poeta Aleksander Maslej, który od kilkudziesięciu lat z wielką miłością i wrażliwością pisze o sprawach łemkowskich i swoim ukochanym Beskidzie Niskim.

Wyróżniony został także Arek Zawiliński. Jego życie to nieustający jam session. Wieczny wędrowiec poszukujący swojego miejsca od Beskidów i Beszczadów po Szczecin i Francję. Tworzy solo i z zespołami, koncertuje, nagrywa płyty, wygrywa konkursy i festiwale. Gitarzysta, bluesman, rockman, poeta otrzymał wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w twórczej interpretacji bluesa, folku i ballady.

Najważniejszą nagrodę - statuetkę Most Starosty 2015 otrzymał Jan Poprawa, który od 20 lat jest w Gorlicach jurorem ogólnopolskiego turnieju piosenki literackiej pod nazwą Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami.

Zwracając się do laureata starosta Karol Górski mówił: - Nie jest prawdą, że śpiewać każdy może... ale jest prawdą, że każdy śpiewający chciałby być przez niego zauważony i doceniony. Jego uznanie stało się dla wielu młodych ludzi wywodzących się z terenu powiatu gorlickiego przepustką do wielkiego świata muzycznego, a nawet do sławy. Prawnik bez dyplomu, historyk z dyplomem, zweryfikowany muzyk, kontrabasista, scenarzysta, autor wielu książek o kulturze. Statuetkę Mosty Starosty 2015 za wybitne osiągnięcia w promocji dorobku młodych gorlickich twórców piosenki poetyckiej, autorskiej i poezji śpiewanej otrzymuje Jan Poprawa.

Starosta złożył serdeczne gratulacje wszystkim laureatom oraz życzył im sił i zapału do dalszej pracy dla rozwoju kultury powiatu gorlickiego i troski o dziedzictwo naszych przodków.

(opr.jg) źródło i fot. SP w Gorlicach

Nagroda "Mosty Starosty" ustanowiona została w 2001 roku przez ówczesnego starostę Andrzeja Welca i była kontynuowana przez starostów Witolda Kochana i Mirosława Wędrychowicza oraz obecnego starostę Karola Górskiego. Pierwszy Most - jeszcze w formie medalu - otrzymał pisarz Andrzej Stasiuk. Kolejne statuetki zaprojektowane przez dyrektora Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Zdzisława Tohla otrzymali: Tadeusz Ślawski, Zbigniew Preisner, Kwartet Camerata, Urszula Rojek, Mariola Cieniawa–Puchała, Janusz Sepioł, zespół „Ostania Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki”, Wydawnictwo Czarne, Leszek Zegzda, Szymon Modrzejewski, Tomasz Kuk i ksiądz Jan Edling. Wyróżnieniami uhonorowano 75 osób (bez laureatów 2015).

Ponadto od 2011 roku przyznawana jest nagroda „Przęsło” dla młodych, zdolnych twórców i animatorów kultury. Pierwsze „Przęsło” otrzymał Młodzieżowy Teatr Eksperymentalny Shade, drugie zespół rockowy Back Off, trzecie „Sie Dzieje” Grupa inicjatyw artystyczno – kulturalnych”, a czwarte Teatr Wygwizdanego Aktora działający przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gorlicach.
 






Dziękujemy za przesłanie błędu