Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
29/05/2020 - 12:35

Muszyna: miasto rewiduje pierwotny projekt rekonstrukcji zamku

Prace przy rekonstrukcji muszyńskiego zamku, zapowiadane od 2019 roku, jeszcze nie ruszyły. Dlaczego? Urząd Miasta rewiduje pierwotny projekt rekonstrukcji zamku.

W Muszynie planowana jest renowacja i rozbudowa ruin XIV-wiecznego zamku, wraz z zagospodarowaniem bezpośredniego otoczenia. Miasto uzyskało właśnie zgodę konserwatora zabytków na historyczne rozwiązania tej rekonstrukcji.

- Rewidujemy pierwotny projekt rekonstrukcji zamku. Uzyskiwaliśmy nowe zgody konserwatora zabytków na zmianę układu, pierwotnie planowanego. - wyjaśnia burmistrz Jan Golba. - Obecny projekt pójdzie bardziej w kierunku rozwiązań historycznych, a nie tych nowoczesnych, których chcielibyśmy uniknąć.

Zamek w Muszynie jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków dawnego Państwa Muszyńskiego. Do naszych czasów zachowały się górujące nad miastem ruiny. Ruiny średniowiecznego obronnego zamku wznoszą się na szczycie Góry Zamkowej, stromo opadającej ku dolinie Popradu. Zbudowany został pod koniec XIV wieku,  z fundacji biskupów krakowskich, przy trakcie handlowym wiodącym na  Węgry.

Mimo wielu badań, nadal brakuje dokumentów dotyczących zamku. Są jedynie hipotetyczne jego makiety, wyobrażenia o nim i wiele znaków zapytania. Nie wiadomo na przykład, gdzie dokładnie znajdowała się zamkowa studnia, która w symboliczny sposób zostanie upamiętniona.

Zamek, który zniszczył najazd węgierski w 1474 roku, został odbudowany w I połowie XVI wieku za odszkodowanie wypłacone przez króla węgierskiego Macieja Korwina. Do połowy XVIII wieku był siedzibą starostów „Klucza Muszyńskiego”. Z czasem popadł w ruinę, z obronnej fortalicji pozostał jedynie fragment muru wraz z basztą.

Na zamku prowadzono prace archeologiczne, w latach 60. i 70. XX wieku, następnie w latach 2007 i 2013 roku oraz latem 2018 roku. W 2019 roku, na podnoszenie z ruin muszyńskiego zamku, na odbudowę wieży strażniczej i mostu zwodzonego władze miasta otrzymały osiem milionów złotych. Środki pochodzą z unijnych funduszy i stanowią osiemdziesiąt pięć procent kwoty potrzebnej na realizację przedsięwzięcia.

(MK) fot. aut, Makieta: UMiG Muszyna







Dziękujemy za przesłanie błędu