Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
21/07/2021 - 22:10

Muszyna: Passiflora. Męczennica, roślina-symbol zakwitła w Ogrodach Biblijnych

W Ogrodach Biblijnych w Muszynie zakwitła męczennica czyli passiflora. Oprócz niej, kwitnie tu wiele innych roślin znanych z Biblii lub z nią związanych, morze róż, figi, winorośl, jęczmień.

W Biblii wymienianych jest około 200 roślin, w tym figa, oliwka, granat, palma daktylowa, winorośl, pszenica i jęczmień. Rośliny te symbolizują boską opiekę, dostatek i szczęście.

W Ogrodach Biblijnych, znajdujących się przy parafii św. Józefa Oblubieńca w Muszynie rośnie wiele roślin, które pojawiają się w Biblii lub są z nią związane.

Po prawej stronie, przy wejściu do ogrodów rośnie jabłoń, ponieważ właśnie to drzewo jest przedstawiane jako drzewo zakazane. -"Kiedy Adam i Ewa złamali zakaz boży, poczuli, że są nadzy i okryli się gałązkami figowymi dlatego przy wejściu po lewej stronie widoczna jest figa pospolita".

Niedawno w Ogrodach Biblijnych zakwitła rzadka roślina męczennica czyli passiflora (z łać. passio-męka, pasja i flos-kwiat). 

-Passiflora, po polsku nazywana męczennicą to roślina - symbol. Misjonarze w Ameryce zauważyli w jej kształcie wiele symboli związanych z Męką Pańską. Trójdzielny słupek ma oznaczać trzy gwoździe, pięć pręcików - pięć ran Jezusa, przykoronek-koronę cierniową, a pnącza - bicze.- wyjaśnia przewodniczka Teresa Czarnecka

-Roślina jest u nas umieszczona po prawej stronie pustego grobu. Kwitnie bardzo krótko, dlatego serdecznie zapraszamy

Ogrody podzielone są na części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych. W Muszyńskich Ogrodach Biblijnych znajduje się źródło Maryja.

-Ogrody Biblijne mają służyć jako centrum ewangelizacyjne. Pokazana jest historia zbawienia w różnych elementach i kompozycjach, z bogatą roślinnością biblijną. Wszystko po to, aby wierzący mogli spotkać się ze słowem bożym. Dla niewierzących być może staną się iskierką, która rozpali w nich boży płomień.-mówi ks. Paweł Stabach, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca. 

-Wiele osób przyjeżdża też, aby przeżyć swoiste rekolekcje. Spacerując po ogrodach rozważając słowo boże, które zapisane jest na tablicach przy poszczególnych stacjach, ale również przy instalacjach biblijnych, medytują. - dodaje ks. proboszcz 

Ogrody Biblijne są czynne codziennie od wtorku do niedzieli w godzinach 10-18. Zwiedzanie jest bezpłatne. (MK) fot. aut. 
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu