Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
28/11/2019 - 13:25

Muszynka: na co sołectwo przeznaczyło nagrodę konkursu Małopolska Wieś 2019?

Muszynka (gmina Krynica-Zdrój) została laureatem konkursu „Małopolska Wieś 2019”, który organizuje Województwo Małopolskie. Nagrodę w wysokości 20 tyś. złotych sołectwo przeznaczyło na wykonanie utwardzenia gruntu przy wielofunkcyjnym boisku sportowym. Prace się niedawno zakończyły.

W marcu 2019 roku Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił konkurs pn. „Małopolska Wieś 2019”, mający na celu zachęcenie społeczności lokalnych do aktywnego działania na rzecz podniesienia atrakcyjności małopolskiej wsi i poprawy życia mieszkańców.

Organizowany był w trzech kategoriach: Najpiękniejsza Małopolska Wieś, Nowatorska Małopolska Wieś, Małopolska Wieś w Sieci. W sumie wpłynęło 48 zgłoszeń spełniających wymogi formalne.

Sołectwo Muszynka otrzymało wyróżnienie w kategorii Najpiękniejsza Małopolska Wieś. Jako laureat konkursu zdecydowało o przeznaczeniu kwoty 20.000zł nagrody na wykonanie utwardzenia gruntu przy wielofunkcyjnym boisku sportowym. Obiekt został zbudowany i oddany do użytku 25 sierpnia 2012 roku. Sołtysem wsi jest Marta Gałęziowska.

Muszynka położona jest na granicy Gór Leluchowskich i Beskidu Niskiego, w dolinie górnego biegu potoku Muszynka. W 1936 roku wieś zamieszkana była przez grekokatolickich Łemków, wysiedlonych w 1947 roku.  Pozostałością po dawnych mieszkańcach jest cerkiew pw. św. Jana Ewangelisty. (obecnie kościół katolicki). Nad wsią, w rezerwacie przyrody znajdują się okopy konfederatów barskich.

Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr. 75, prowadząca do przejścia granicznego ze Słowacją.  

(MK) fot. UM K-Z, własneDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe