Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/06/2019 - 12:15

Najstarsza karpacka cerkiew w Powroźniku przechodzi lifting

Najstarsza, zachowana w Karpatach XVII-wieczna cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego w Powroźniku przechodzi zewnętrzny lifting. Na świątyni jest montowany przeciwpożarowy system zraszający oraz zostaje wymieniane poszycie gontowe.

Drewniana, łemkowska cerkiew z 1604 roku pod wezwaniem św. Jakuba Młodszego Ap. (obecnie kościół rzymskokatolicki) w Powroźniku jest najstarszą świątynią nie tylko w regionie sądeckim, ale i w całych Karpatach.

- "Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o które staraliśmy się  od wielu lat, w zabytkowej cerkwi zaczęły się prace remontowo-budowlane, polegające na zamontowaniu przeciwpożarowego systemu zraszającego".– mówi przewodnik po cerkwi i jej opiekun Paweł Kącki

- „Przy okazji dostaliśmy też dotację i wszystkie pozwolenia na wymianę poszycia gontowego, które ma już wiele lat. Nowy gont zabezpieczy świątynię, żeby woda z dachu nie przeciekała do jej wnętrza i nie niszczyła cennych zabytków z XVII i XVII wieku".

 

W 2013 roku zabytkowa cerkiew w Powrożniku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego.

Pozostałe małopolskie świątynie na tej liście to: św. Paraskewy w Kwiatoniu, św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnych oraz Opieki Bogurodzicy w Owczarach.

(MK) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu