Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
20/12/2019 - 11:40

Nie marnujmy jedzenia, zwłaszcza w święta

Pod względem marnowania jedzenia w Unii Europejskiej, Polska znajduje się na 5. miejscu. Nie ma się czym chwalić, każdego roku w Polsce wyrzucamy 9 mln ton żywności. Liczba jest przerażająca, a w okresie świąt jest jeszcze gorzej.

Jedną z podstawowych rzeczy jaką warto zrobić przed świętami jest sporządzenie listy zakupów. To pozwoli nam uniknąć kupowania niepotrzebnych produktów. Przecież zazwyczaj planujemy wcześniej, co będziemy gotować na święta, a zatem dokładnie wiemy, jakich produktów będziemy potrzebować. Sporządzenie listy, nie powinno więc być problemem.  Dzięki temu zaoszczędzimy i czas i pieniądze. Statystyczny Polak wyrzuca do kosza ok. 4 kg jedzenia miesięcznie, a więc traci średnio 200 zł. W trakcie świąt jest to 2-3 razy więcej.

Kolejną rzeczą, którą warto zrobić jest przygotowanie miejsca w… zamrażarce. Niemal wszystkie potrawy, które zawitają na świątecznym stole nadają się do mrożenia. Przygotowanie dokładnie takiej ilości, jaką zjemy jest niemal niemożliwe. Ale zamiast wyrzucać jedzenie, które nam zostało możemy je zamrozić. Mrozić możemy smażone ryby, mięso w sosie, warzywa, a także niektóre owoce. Do mrożenia nie nadaje się sałatka jarzynowa, ponieważ majonez i jajka w niej zawarte rozwarstwiają się pod wpływem niskiej temperatury.

Czytaj też: Nowe ceny żywności w roku 2020

Statystyki ONZ pokazują, że w Europie marnuje się około 88 mln ton żywności. w przeliczeniu na pieniądze, daje to niewyobrażalną sumę, bo około 143 mld euro. Polska zajmuje pod tym względem dość wysokie,  bo 5. miejsce. Każdego roku wyrzucamy do kosza 14 mld euro. SW Research Tesco przeprowadziło badania, z których wynika, że 10 proc., czyli około 4 mln ludzi przyznaje się do wyrzucania jedzenia codziennie.
d.kudyba@sadeczanin.info, fot. By Foerster - Praca własna, CC0Dziękujemy za przesłanie błędu