Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
28/12/2022 - 22:00

Niemożliwe? A jednak! Oto 5 sprawdzonych sposobów, jak dotrzymać noworocznych postanowień

Zbliża się magiczna noc, po której na siłowniach przybywa klubowiczów, a z szafek znikają wszystkie niewypalone dotychczas paczki papierosów. Co zrobić, aby choć trochę zwiększyć szanse na to, że dotrzymamy postanowień noworocznych? Oto pięć naszych sprawdzonych sposobów.

Właśnie rzuciłeś palenie? Postanowiłeś zdrowiej się odżywiać, a co za tym idzie - schudnąć? Obiecałeś żonie, że będziesz miał lepsze relacje z teściową? Co z tego, skoro co roku twoja lista postanowień niemal wcale się nie zmienia. Z postanowieniami noworocznymi jest ten problem, że są tak solidne, jak osoba, która się ich podejmuje. Sprawdź jak zwiększyć ich skuteczność. 

1. Ogranicz liczbę swoich postanowień.
W tym przypadku mniej znaczy lepiej. Narzucając sobie zbyt wiele ograniczeń zmierzasz tylko do tego, że okażą się one zbyt dużym, niemożliwym do zrealizowania wyzwaniem. W zamian możesz wybrać trzy lub cztery główne problemy, które najbardziej dokuczają ci w życiu. Zmiana choćby jednego z nich w 2023 roku będzie wielkim sukcesem. 

2. Powiedz o wszystkim bliskim i znajomym.
Im więcej osób wie o twoich planach, tym większe grono bliskich może wspierać cię i motywować w spełnianiu swoich noworocznych postanowień. Poza tym przecież niezręcznie będzie przyznać się przed nimi, że coś nie wyszło. Motywacja staje się jeszcze większa. 

3. Oceń swoje możliwości.
Jeśli wiesz, że od lat regularne chodzenie na siłownię sprawia ci trudność, nie narzucaj sobie nagle codziennych treningów. Nie lubisz biegać - nie biegaj. Nie wyobrażasz sobie życia bez mięsa - nie rezygnuj z niego. Tak naprawdę sam znasz siebie najlepiej. Wychodzenie ze swojej strefy komfortu powinno następować małymi krokami.

4. Nagradzaj, nie krytykuj. 
Niestety prawie wszyscy mamy tendencję do nadmiernego karania się za niepowodzenia i rozpamiętywania porażek. Dużo większą skuteczność odniesie nagradzanie się za małe postępy. Nie zapaliłeś ani jednego papierosa od dwóch tygodni? Idź na dobrą kolację do restauracji. Schudłaś kilka kilogramów? Kup sobie nową sukienkę. Świetnie sprawdzą się też narzędzia pomocne przy realizowaniu naszych postanowień, takie jak odzież do treningu, buty do biegania, waga, słownik języka obcego, którego chcemy się nauczyć czy rower, dzięki któremu rzadziej będziemy podróżować samochodem. 

5. Nie porównuj się do innych. Porównuj się do siebie.
Masz rację. Duża część twoich znajomych porzuciła swoje postanowienia noworoczne jeszcze w pierwszym tygodniu stycznia. Innym z dumą udało się zrealizować wszystkie, które były na liście. Ale tak naprawdę jakie to ma znaczenie? Największą motywacją dla samego siebie jesteś ty, twoje postępy i twoje osiągnięcia. Jeśli widzisz jakąkolwiek zmianę, to znaczy, że osiągnąłeś bardzo wiele i że warto próbować.

Dzięki powyższym radom istnieje duża szansa na to, że przyszłoroczne postanowienia doczekają się spełnienia. ([email protected], fot. ilustracyjne, Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu