Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
12/08/2020 - 22:05

Noc Perseidów 2020. Sądeckie niebo rozświetlają łzy św. Wawrzyńca

Ta noc zapowiada się wyjątkowo. Będziemy świadkami największego w 2020 roku nasilenia Perseidów. Spalające się w atmosferze ziemskiej fragmenty rozpadającej się komety widoczne są gołym okiem. Nie przegapcie tego niezwykłego zjawiska, zwanego również łzami św. Wawrzyńca. W ciągu godziny można zaobserwować nawet sto „spadających gwiazd”.

W nocy ze środy na czwartek (12/13 sierpnia) będziemy mogli zaobserwować na niebie niezwykłe widowisko, spowodowane maksymalnym natężeniem roju meteorytów zwanych Perseidami. Można je obserwować na niebie już od połowy lipca, ale właśnie tej nocy spodziewany jest największy deszcz Perseidów.

Meteory to drobiny pyłu, które spalając się w atmosferze ziemskiej tworzą na niebie długą świetlistą linię, widoczną w formie szybkiego błysku. Podobnie jak w minionych latach, będziemy mogli zaobserwować od 80 do nawet 100 spadających gwiazd na godzinę.

Zobacz też: Siołkowa ma własne obserwatorium astronomiczne

Synoptycy zapowiadają bezchmurną noc, a więc będą idealne warunki, aby podziwiać Perseidy. Mieszkańcy wsi będą mieli sporą przewagę nad mieszkańcami miast, gdyż łuna świetlna utrzymująca się nad miastami skutecznie zakłóca obserwację nocnego nieba, dlatego w tę noc warto wybrać się w nieoświetlone miejsce, ułożyć wygodnie na ziemi i patrzeć w kierunku północnego wschodu. Perseidy będą doskonale widoczne gołym okiem, nie trzeba zatem brać ze sobą żadnego specjalnego sprzętu.

RG [email protected], Fot. Ilustracyjna PixabayDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe