Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
29/10/2020 - 20:00

Nowy Sącz: jakie nagrobki stawiamy? Do mody wraca prostota

Na wszystkich sądeckich cmentarzach przeważają już zdecydowanie nowoczesne grobowce. Króluje granit w różnych kolorach. Sądeczanie wybierają najczęściej jasny kamień. Ile trzeba mieć w portfelu, by postawić nowy grobowiec? Zapytaliśmy o to Tomasza Janika, współwłaściciela zakładu kamieniarskiego.

Na poniesienie jakich kosztów musi nastawić się osoba, bądź rodzina, która planuje wykonanie nowego grobowca, bądź jego budowę? Wszystko zależy od rodzaju użytego materiału, formy, no i przede wszystkim właśnie od zasobności portfela zlecającego wykonanie takiej usługi.

Jeszcze do niedawna na sądeckich cmentarzach przeważały grobowce wykonane z lastryko. Teraz takich nagrobków, które były wykonywane w XX wieku jest coraz mniej. Potwierdza to nasz rozmówca Tomasz Janik, współwłaściciel zakładu kamieniarskiego. Prowadzi on firmę z braćmi. W ich przypadku jest to drugie pokolenie kamieniarzy.

- Nagrobki wykonane z lastryko powoli znikają z pejzażu naszych cmentarzy – mówi nasz rozmówca. – Czasy się zmieniły. Chyba już od piętnastu lat nie wykonujemy grobowców z takiego materiału. Teraz zlecający wykonanie grobowca zazwyczaj decydują się na grobowiec z granitu.

Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów, z którego wykonuje się nagrobki. Granit jest naturalnym kamieniem odpornym na działanie czynników zewnętrznych (deszcz, mróz), jest ekologiczny (w swoim składzie nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych).

- Dużą popularnością cieszy się polski granit ze Strzegomia – mówi Tomasz Janik. – To kamień twardy, sprawdzony.

Obecnie jest dużo rodzin, które decydują się na wymianę grobowca wykonanego z lastryko (bez konieczności budowy piwnicy) na granitowy. Teraz tendencja jest taka, że osoby zamawiające nowy grobowiec decydują się raczej na grobowce tańsze. Na takie jest zdecydowanie większy popyt.

Wykonanie grobowca z granitu na jedną osobę  to koszt rzędu od 4,5 do 5,5 tys. złotych. Cena metra kwadratowego granitu waha się od 1000 do 1600 złotych. Są jednak rodziny, które mogą pozwolić sobie na bardziej „wystawny” nagrobek. Za taki trzeba zapłacić do 10 tys. złotych, maksymalnie do 12 tys. złotych.

- Marmur, jako materiał na nagrobek nie za bardzo zdaje egzamin. Jest on mniej odporny na warunki atmosferyczne – dodaje nasz rozmówca. – Prędzej ten materiał stosowany jest na parapety, schody. Marmur jest kamieniem, który bardziej niż granit wchłania wodę, jest też mniej odporny na plamy. Jaki kolor kamienia preferują sądeczanie?

Tomasz Janik przyznaje, że wszystko zależy od tego, jaki kolor podoba się zamawiającemu. - Najwięcej schodzi granitu w jasnym kolorze. Popularny jest także ciemny popiel – dodaje. – Kamień w tych odcieniach jest stosunkowo tani. Najdroższy jest czarny. Taki granit sprowadzany jest ze Szwecji i jest stosunkowo drogi. Są rodziny, które decydują się na taki materiał, ale jest ich niewiele.

Sądecki kamieniarz przyznaje, że zakład kamieniarski, którego jest współwłaścicielem wykonuje grobowce z kamienia sprowadzanego z Norwegii, Hiszpanii. Rynek związany z usługami kamieniarskimi również ewoluuje. Można mówić o okresowej modzie.

- Teraz, jeśli chodzi o zamawiane nagrobki króluje prostota – mówi nasz rozmówca. – Odchodzi się od szlaczków, profili. Prostota nigdy się nie starzeje. Jak była modna dwadzieścia lat temu tak jest i teraz. Jeśli miałbym ocenić to procentowo to powiedziałbym, że jest to 80 proc wykonywanych grobowców.

Tomasz Janik mówi też, że są rodziny, które zamawiając grobowiec życzą sobie też wkomponowaną rzeźbę. To dodatkowy koszt od tysiąca do dwóch tysięcy złotych w zależności od wielkości rzeźby i trudności jej wykonania.

Cześć rodzin decyduje się na umieszczenie też fotografii osoby zmarłej. Są to zazwyczaj fotografie porcelanowe. W asortymencie wspomniany zakład posiada także granitowe wazony i misy na kwiaty. Są one do kupienia w cenie już od 100 złotych.

Zakład kamieniarski, którego współwłaścicielem jest nasz rozmówca wykonuje także remonty nagrobków (czyszczenie, szlifowanie i inne naprawy). Cena takiej usługi waha się od 1000 do 1500 złotych w zależności od stanu ubytków. Sezon w tym zawodzie trwa od marca do pierwszych przymrozków.

Wykonanie piwnicy na dwie osoby to koszt 2 tys. złotych, na cztery osoby to koszt 4 tys. złotych. ([email protected]), fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu