Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
27/07/2021 - 11:50

Nowy Sącz: oto czym jest ta tajemnicza konstrukcja nad rzeką Dunajec

Ta konstrukcja znajduje się po prawej stronie rzeki Dunajec. Widać ją dokładanie przejeżdżając ścieżką rowerową „Eurovelo” na wysokości firmy „Fakro” przy ulicy Węgierskiej w Nowym Sączu i często wzbudza zainteresowanie przejezdnych rowerzystów. Sprawdź czym jest i do czego służy.

Jak się okazało jest to próg, który powstał w 2002 roku w uzgodnieniu z wtedy istniejącym Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej (RZGW) w Krakowie. Cały projekt uwzględniał warunki migracji ryb, w związku z czym na jego środku została zamontowana tak zwana przepławka..

Kamienie znajdujące się w nurcie rzeki mają za zadanie przeciwdziałać rozlewaniu się wody, poza jej korytem.

Cała konstrukcja ma za zadanie spiętrzać i podnosić poziom wody. Jest to dosyć ważne, szczególnie w okresie suszy, kiedy poziom rzeki Dunajec się obniża – wtedy stopień zapewnia oczekiwany poziom wody, a w związku z tym pobór wody z rzeki do Zakładu Uzdatniania Wody w Świniarsku jest stabilny.

Tuż obok znajduję się budynek, który też wydaję się być interesujący. Jest to elektrownia wodna wybudowana w 2012 roku przez prywatnego przedsiębiorcę. Przy budowie elektrowni przebudował on też próg, a w związku z tym na nim spoczywa obowiązek utrzymania prawego i lewego brzegu rzeki. (Aleksandra Kulig, fot. Tomasz Kowalski)Dziękujemy za przesłanie błędu