Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 kwietnia. Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji
29/02/2024 - 21:35

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w regionie

W wielu miejscach Sądecczyzny, m.in. Nowym Sączu, Limanowej i Bobowej odbędą się obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.1 marca będziemy obchodzić  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto obchodzimy od 2011 roku, a 1 marca nie jest przypadkowy. W 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości zdradzieckim strzałem w tył głowy.

Ten dzień upamiętnia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto jest wyrazem hołdu dla ich męstwa, odwagi i postawy patriotycznej. Nie godzili się oni na dominację  komunistyczną i sposób rządzenia państwem.

Nazwani są „wyklętymi” dlatego, że propaganda komunistyczna dążyła do wymazania ich z pamięci Polaków. Nie wolno było o nich głośno mówić, ukrywano miejsca ich pochówków.
Do dzisiaj o niektórych miejscach nie wiemy.

Gdzie w Nowym Sączu i okolicach możemy upamiętnić Żołnierzy Wyklętych?

-  1 marca na cmentarzu komunalnym przy ulicy Rejtana, przy krzyżu Sądeckich Żołnierzy Wyklętych, rozpocznie się o godz. 14modlitwą i apelem poległych. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem prezydenta Ludomira Handzla.

- 3 marca odbędzie się 12. edycja Biegu Tropem Wilczym w Parku Strzeleckim, przy ulicy Ogrodowej. Bieg rozpoczyna się o godzinie 12, długość trasy to ok. 2km. Bieg organizowany przez wydział sportu i turystyki Urzędu Miasta Nowy Sącz. Zapisy jeszcze trwają.

- 2 marca w Nawojowej odbędzie się spotkanie w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Niezłomnych, rozpocznie się mszą świętą w kościele parafialnym o godzinie 9:00. Spotkanie składać się będzie z kilku etapów, m.in. pojawi się gość specjalny- były żołnierz GROMU-NAVAL. Więcej informacji na plakacie.

- W Limanowej, 1 marca będą mieć miejsce Powiatowo-Miejskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które rozpoczną się od „Marszu Pamięci” z ulicy Fabrycznej, o godzinie 10. Więcej informacji na plakacie.

- 1 marca, o godzinie 16:00 w Szkole Muzycznej I Stopnia w Bobowej odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- 3 marca o godzinie 14:15 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach będą miały miejsce uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dla zainteresowanych przed wydarzeniem można wziąć udział w mszy świętej, która rozpocznie się o 13:00 w Bazylice Mniejszej Narodzenia NMP w Gorlicach. Zaprasza Poseł na Sejm RP Barbara Bartuś wraz ze współorganizatorami.

Serdecznie zapraszamy!

(M.W i M.H)Dziękujemy za przesłanie błędu