Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lutego. Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
20/08/2020 - 14:30

Ochotnicza Straż Pożarna w Cieniawie ma już 90 lat

- Wyjeżdżając na akcję, każdy druh powinien być pewien, że może w 100 procentach liczyć na drugiego strażaka, że jeden za drugiego gotowy jest oddać życie. A druhowie z Cieniawy to ludzie, na których można liczyć w każdej sytuacji - zapewnia Irena Miczołek z SKT "Sądeczanin".


- 90 lecie to piękny jubileusz, mimo panującej pandemii, strażacy z Cieniawie nie zapomnieli by uczcić i pomodlić się za ojców założycieli straży pożarnej - te słowa skierował do druhów naszej jednostki prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP, druh Paweł Motyka.

Uroczyste obchody tego jubileuszu odbyły się w niedzielę , 16 sierpnia. Rozpoczęły się mszą świętą, w której uczestniczyli m.in. druh Paweł Motyka - prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP, Jacek Migacz, wójt gminy Grybów, Jacek Ziębiec - przewodniczący Rady Gminy Grybów, Dariusz Jasiński - sołtys wsi i Irena Miczołek - prezes SKT "Sądeczanin" Ziemi Grybowskiej, delegacja ze Szkoły Podstawowej w Cieniawie wraz z pocztem sztandarowym.

Po mszy zebrani w kościele z okazji jubileuszu 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej przemaszerowali na miejscowy cmentarz gdzie delegacje złożyły  kwiaty przy pomniku poległych w czasie
wojny. Wartę honorową z okazji jubileuszu pełniła Grupa Miłośników Historii Pierwszego Pułku Strzelców Podhalańskich w strojach z 1920 roku. Następnie wszyscy przeszli pod budynek remizy, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.

Z okazji jubileuszu wręczono odznaczenia korporacyjne. Odznakę Strażak Wzorowy otrzymał druh Jakub Kruczek, Brązowe Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali druhowie Sebastian Michalik oraz Jarosław Ogorzałek. Następnie wójt gminy Grybów Jacek Migacz wraz z przewodniczącym Rady Gminy Grybów Jackiem Ziębcem  wręczyli prezesowi OSP Andrzejowi Kruczkowi okolicznościowy graweton oraz promesę na zakup sprzętu przeciwpożarowego. Okolicznościową statuetkę wręczyła prezesowi również  Irena Miczołek, prezes SKT Sądeczanin.
Uroczystość zakończył wspólny posiłek.

"W jedności siła". To przesłanie Bolesława Chomicza pierwszego prezesa ZOSP nie uległo dezaktualizacji. Był on jednym z tych, którzy dążyli do zjednoczenia „strażactwa” w jednym związku. Tu nie może być rozmaitych tarć, jakie spotykamy w innych organizacjach, partiach politycznych czy związkach.Jeśli jednostka bierze udział w akcji interwencyjnej, to nie może być pomiędzy jej członkami różnych niesnasek, a z drugiej strony w jednostce mundurowej musi być dyscyplina i wychowanie obywatelskie, tak jest właśnie w naszej jednostce i niech tak nadal pozostanie na kolejne lata bo w jedności siła.

Przy tej okazji zarząd OSP Cieniawa dziękuję wszystkim za udział w uroczystości, oraz za  wspólną modlitwę a także  instytucjom i osobom które pomogły zorganizować jubileusz, a w szczególności: Urzędowi Gminy Grybów, pani Irenie Miczołek - za przygotowany catering,  sołtysowi wsi Dariuszowi Jasińskiemu za ufundowanie okolicznościowych ciasteczek oraz napojów, pani Magdalenie Wydra z firmy Koma za uszycie strażackich maseczek, oraz wszystkim którzy pomogli by ten dzień przeżyć bardzo uroczyście. (IM). Fot. Łukasz Poręba/cieniawa.info

90 lat OSP Cieniawa
Obejrzyj zdjęcia z uroczystości uświetniających rocznicę 90-lecia OSP Cieniawa. Fot. Łukasz Poręba/cieniawa.info


Dziękujemy za przesłanie błędu