Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
23/10/2021 - 10:00

Osłupienie. Kable światłowodu wciąż nam ciągną nad ziemią

Coraz więcej domów w naszej okolicy wybiera dostęp do internetu światłowodowego. W zdecydowanej większości przypadków jest on przyłączany kablem rozciągniętym od słupa. Często pojawiają się jednak pytania, dlaczego nie może znajdować się pod ziemią. Zadaliśmy je specjalistom firmy Orange.

Internet światłowodowy oferuje zdecydowanie szybsze połączenie od sieci radiowych. Jest on dostępny w coraz nowszych lokalizacjach. Nie może zatem dziwić, że wciąż przybywa osób, które decydują się uzyskać do niego dostęp.

W wielu miejscach w Polsce połączenie jest jednak doprowadzone pod ziemią. Dla mieszkańców Nowego Sącza jest to lekko abstrakcyjnie. Przyzwyczajeni jesteśmy bowiem do widoku połączenia światłowodowego rozciągniętego od słupa. Dlaczego w naszej okolicy dominuje właśnie ta forma? Zapytaliśmy specjalistów firmy Orange.

- Wybór sposobu budowy światłowodu za każdym razem dostosowujemy do konkretnej lokalizacji, biorąc pod uwagę zarówno uwarunkowania terenu, istniejącą już infrastrukturę oraz lokalne przepisy i regulacje. To, w jakiej technologii (napowietrznej lub doziemnej) budujemy w danym miejscu sieć światłowodową, zależy przede wszystkim od uwarunkowań terenowych i związanych z tym bezpośrednio kosztów budowy – brzmi odpowiedź.

- Ukształtowanie terenów górskich i specyficzne właściwości gruntu powodują często, że koszty budowy sieci doziemnej wielokrotnie rosną i w takich sytuacjach najczęściej stosujemy technologię napowietrzną. Kolejnym, również związanym z kosztami, uwarunkowaniem, które decyduje o wyborze jednej z dwóch technologii, jest dostępność istniejącej już infrastruktury, którą można wykorzystać do instalacji linii światłowodowej.

Tam, gdzie istnieją już wybudowane słupy, wykorzystujemy je do budowy linii napowietrznych. Z kolei tam, gdzie istnieje i jest dostępna odpowiednia kanalizacja teletechniczna, światłowód prowadzimy pod ziemią. Zdarza się również, że wybór jednej z dwóch technologii budowy wynika z wydanych przez jednostki administracji warunków budowy sieci – czytamy dalej. ([email protected], fot.: MP)







Dziękujemy za przesłanie błędu